sximatari004Σύσκεψη των 8 Διευθυντών των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Τανάγρας  πραγματοποιήθηκε σήμερα 10 Απριλίου 2014 στο 2ο Δημοτικό Σχηματαρίου, μετά από πρόσκληση του Διευθυντή Εκπαίδευσης Π.Ε Βοιωτίας με αποκλειστικό θέμα τον προγραμματισμό των εγγραφών στην Α τάξη που θα γίνουν με τη λήξη του σχολικού έτους.

Με βάση στοιχεία που είχε συγκεντρώσει η Διεύθυνση Π.Ε Βοιωτίας από τα νηπιαγωγεία της αρμοδιότητάς της και με συνεκτίμηση τόσο των εκφρασμένων επιθυμιών των γονέων όσο και των διευθύνσεων κατοικίας και εργασίας του φαίνεται να προκύπτει η παρακάτω εικόνα για το δυναμικό της Α τάξης Δημοτικού για το σχολικό έτος 2014-2015:

ΑΑ ΤΥΠΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΤΜΗΜΑΤΑ

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 19 1

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΣΩΠΙΑΣ 8 1

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΙΝΟΦΥΤΑ 19 1

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΚΟΥΡΤΩΝ 10 1

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 1 18 1

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 2 27 2

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 3 22 1

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΗΛΕΣΙΟΥ 28 2
ΣΥΝΟΛΟ 151 10

Από τα στοιχεία που μελετήθηκαν  δεν προκύπτουν περιπτώσεις που οι γονείς έχουν εκφράσει επιθυμία για εγγραφή σε σχολική μονάδα έξω από τα όρια της σχολικής περιοχής που ανήκει η κατοικία τους.

Οι 6/θεσιεςκαι πάνω σχολικές μονάδες της Τανάγρας φαίνεται ότι θα υποδεχτούν περίπου 151 μαθητές στην Α τάξη με την νέα σχολική χρονιά και θα χρειαστούν 10 εκπαιδευτικούς ΠΕ70 για να καλύψουν τον παραπάνω μαθητικό τους πληθυσμό.