Ιαν 28 2017

Aναπαράσταση του ανακτόρου της Κνωσού

Το ανάκτορο της Κνωσού ήταν έργο του Αθηναίου αρχιτέκτονα Δαίδαλου.Έμοιαζε με μικρή πολιτεία.Ήταν κτισμένο γύρω από μία μεγάλη αυλή.Είχε πολλά κτίρια με τέσσερις και πέντε ορόφους και χίλια πεντακόσια δωμάτια.Διέθετε απέραντους διαδρόμους,μεγάλες αποθήκες κι αμέτρητα εργαστήρια.Ήταν πολύπλοκο,πραγματικός λαβύρινθος.Υπήρχαν πολλά ιερά ,στολισμένα με πέτρινα κέρατα ταύρου και διπλούς πελέκεις.Υπήρχε υδραγωγείο και σύστημα αποχέτευσης.Τα δωμάτια ήταν διακοσμημένα με θαυμάσιες τοιχογραφίες.Ένα από τα ομορφότερα δωμάτια ήταν η αίθουσα του θρόνου.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Aναπαράσταση του ανακτόρου της Κνωσού

Δεκ 02 2016

Eυχές

Καλά Χριστούγεννα!! Ευτυχισμένο το 2017!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Eυχές

Δεκ 02 2016