Επίσκεψη στο 5ο ΣΕΚ Ιλίου

11 Απριλίου 2011 Παναγιώτα Π. Οικονομάκου

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2011 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη μαθητών/τριών της Γ’ τάξης στο 5ο ΣΕΚ Ιλίου.  Στην αρχή της επίσκεψης τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη δομή των ΕΠΑΛ και των ΕΠΑΣ και  για τη διαδικασία που θα ακολουθήσουν οι μαθητές/τριες της φετεινής Α’, Β’ και Γ’ ΕΠΑΛ για την πρόσβασή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.  Η δομή της Τεχνικής Εκπαίδευσης  θα ανακοινωθεί από το Υπουργείο μετά  τις διακοπές του Πάσχα και θα αφορά τους/τις μαθητές/τριες που θα φοιτήσουν στην Α’ Επαγγελματικού Λυκείου το σχολικό έτος 2011-12. Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στο ΣΕΚ, συζήτησαν με το Διευθυντή και τους Υπεύθυνους των διαφόρων εργαστηρίων για τη φύση της εργασίας κάθε ειδικότητας, τις συνθήκες στις οποίες ασκείται και τις επαγγελματικές προοπτικές που διαφαίνονται για το μέλλον. Στη ξενάγησή τους στα εργαστήρια είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν εκτός από τους/τις καθηγητές/τριες και με μαθητές/τριες των ΕΠΑΛ και των ΕΠΑΣ, οι οποίοι/ες τους μετέφεραν την εμπειρία τους από την φοίτησή τους στα Επαγγελματικά Λύκεια και τις Επαγγελματικές Σχολές και τους παρουσίασαν δείγματα των εργασιών τους που είχαν παραχθεί κατά τη διάρκεια των εργαστηριακών μαθημάτων τους.