Επίσκεψη στη Σχολή Ικάρων και στη ΣΤΥΑ

15 Μαρτίου 2011 Παναγιώτα Π. Οικονομάκου

Την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου 2011 οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Σχολή Ικάρων και τη Σχολή Υπαξιωματικών της Πολεμικής Αεροπορίας (ΣΤΥΑ).  Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τη διαδικασία εισαγωγής και τη φοίτηση στη σχολή, έθεσαν ερωτήσεις στους αξιωματικούς και στους σπουδαστές που είχαν αναλάβει την ενημέρωση και συγκέντρωσαν πληροφορίες για τα καθήκοντα, τις συνθήκες και το περιβάλλον απασχόλησης των αξιωματικών και των υπαξιωματικών της Πολεμικής Αεροπορίας.  Στη συνέχεια, τα παιδιά οδηγήθηκαν στο Μουσείο της Πολεμικής Αεροπορίας και πριν την αποχώρησή τους από τη Σχολή περιηγήθηκαν στο χώρο όπου εκπαιδεύονται οι πρωτοετείς Ιπτάμενοι/ες.