Ένας χρήσιμος ιστότοπος για τον Παπαδιαμάντη

Η Εταιρεία Παπαδιαμαντικών Σπουδών, με τον ιστότοπο papadiamantis.net  επιχειρεί να διαδώσει το έργο του Σκιαθίτη πεζογράφου. Εδώ μπορεί να βρει κανείς τα άπαντα του συγγραφέα στην κριτική έκδοση του Δ.Ν. Τριανταφυλλόπουλου,1 την αρτιότερη που κυκλοφορεί, αλλά και παλαιότερες εκδόσεις του παπαδιαμαντικού έργου. Ο ιστότοπος περιλαμβάνει επίσης μελέτες για τον Παπαδιαμάντη (άρθρα, πρακτικά συνεδρίων, διατριβές κλπ), καθώς και υλικό για την πρόσληψη του Παπαδιαμάντη στις τέχνες, ενώ στο μέλλον φιλοδοξεί να γίνει διαδραστικός. Απαραίτητο βοήθημα για μαθητές, αλλά και για όσους αγαπούν τον “κοσμοκαλόγερο” των ελληνικών γραμμάτων.

1. Παπαδιαμάντης Α. (1961), Άπαντα (επιμέλεια: Δ.Ν.Τριανταφυλλόπουλος). Αθήνα: Εκδόσεις των Φίλων
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένας χρήσιμος ιστότοπος για τον Παπαδιαμάντη

Καλημέρα κόσμε!