Πώς μπορούν οι γονείς να συμμετέχουν σε μαθησιακές διαδικασίες στο σπίτι

parents and childreb

Family Photo Shoot Parents With Children Family

Μικρές χρήσιμες συμβουλές:

• Οι γονείς μπορούν να συμμετέχουν σε μαθησιακές διαδικασίες στο σπίτι, ζητώντας συμβουλές από το προσωπικό του νηπιαγωγείου. Έτσι οι γονείς πρέπει να μάθουν πρώτα να επικοινωνούν με το παιδί τους , να ακούν τι έχει να τους πει, να ακούν τα συναισθήματα του , τις ανησυχίες του, τα θέλω του, τις ιστορίες του, να μιλήσουν για τα προβλήματα του, για τις εμπειρίες του, για τα παιχνίδια του.
  • Ο χρόνος ενασχόλησης των γονέων με τα παιδιά στο σπίτι πρέπει να είναι εποικοδομητικός, χωρίς όμως να καταπιέζεται το νήπιο ή να στερείται του παιχνιδιού του.

Μια μικρή γεύση από τα Χριστούγεννα με λίγους γρίφους…….

Και αφού παρακολουθήσετε το καταπληκτικό αυτό τραγούδι, ώρα να ακονίσετε λίγο τη μνήμη σας…

Καλή σας διασκέδαση!!!

Επαναλειτουργία σχολείων στις 10 Ιανουαρίου 2022

minedu.gov.gr-ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ amp ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ – 05-01-22 Διάθεση self-test για μαθητές και εμβολιασμένους εκπαι

Καλώς ήρθατε!

Δημιούργησα αυτό το blog για να μπορώ να δημοσιεύω άρθρα που με ενδιαφέρουν είτε αναφέρονται στο επάγγελμα μου είτε όχι.

Το πρώτο μου άρθρο δεν θα αφορά επαγγελματικά ζητήματα, αλλά μία συνταγή χριστουγεννιάτικων γλυκών.