Άσκηση στην εφηβεία

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Άσκηση στην εφηβεία

Doping-Υπόθεση Ben Jonhson 1988 Σεούλ

Ολυμπιακοί Αγώνες 1988 Σεούλ.

Στο τελικό των 100μ που ονομάστηκε ως η κούρσα του αιώνα ο Jonhson τερμάτησε πρώτος με παγκόσμιο ρεκόρ 9.79sec. Δεύτερος ο Carl Lewis.

Από τον Σεπτέμβριο του 1987 εώς και τον Ιούνιο του 1988 παρακολουθούσαν τους δύο αθλητές. Ο Lewis είχε μια αύξηση της άλιπης μυικής μάζας της ωμικής ζώνης κατά 900gr.

O Jonhson είχε αντίστοιχη αύξηση κατά 7,5 kg!!!! .Δύσκολο έως ακατόρθωτο να το πετύχεις αυτό αν δεν κάνεις χρήση ουσιών. (Οι μύες του ώμου δίνουν ροπή στον αθλητή κι έτσι τρέχει πιο γρήγορα).

Παρατηρήστε τους ώμους του Ben Jonhson στο video που ακολουθεί και σχολιάστε…

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Doping-Υπόθεση Ben Jonhson 1988 Σεούλ

Τα “παιδιά”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα “παιδιά”

Η Μεγάλη Πέτρα

Αν πω μανταρίνι ξέρω τι θα βγει, ποιος θα ξεπεταχτεί κάτω από τη γλώσσα σου. Πορτοκάλι με ξυράφι δεν θα πω. Δεν θέλω. Δεν θέλω να δω το φίδι. Λοιπόν θα σε πιάσω από το αυτί της ψυχής σου, όχι από το αυτί της κεφαλής σου. Όλα αυτά που λες, που γράφεις τόσες μέρες, τα ξέρω, τα έχω ξανακούσει, τα έχω δει, λιωμένα, ξεραμένα, ξεφτισμένα, κάτω από τη Μεγάλη Πέτρα. Είναι λουλούδια, κλεμμένα από ξένους τάφους, γνωστές κηδείες, παλιά μοιρολόγια, σκουριασμένα.

Επειδή τη Μεγάλη Πέτρα τη διαχειρίζεται, την κουμαντάρει η ζωή -είναι μια αυτή- ξέρει, γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα μας τι πρέπει να γίνει. Είναι πιο έξυπνη από το στενόκαρδο ιδιωτικό μας συμφέρον, νοιάζεται, μεριμνά, κόφτεται, μάχεται, ενδιαφέρεται για το «πέσιμο, όχι για τον πεσμένο».

Η στάση της, το κύλισμα, το σταμάτημα, η στάθμευση, η καθήλωση, ο σταθμός, η σταθερότητα, η αστάθεια, η παύση, η διαγωγή, η διακοπή, η αγάπη, η θυσία, η θέση, ο θυμός, το θεμέλιο, η κορυφή, η σκέψη, είναι δικά της πράγματα. Πέτρινα. Σκληρά. Τρυφερά. Προς τα μέσα. Ποτέ προς τα έξω. Αλλοίμονο αν βρεθείς απροετοίμαστος, αγύμναστος, απαίδευτος, στον δρόμο της.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Μεγάλη Πέτρα

Καλημέρα κόσμε!