Εκπαιδευτικό περιβάλλον προγραμματισμού Alice

Το Alice είναι ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον για την εκμάθηση προγραμματισμού. Το περιβάλλον επιτρέπει τη διδασκαλία αντικειμενοστραφούς (ή μήπως αντικειμενοστρεφούς – δεν ξέρω ποιος από τους δύο όρους είναι πιο δόκιμος) επιτρέποντας τη δημιουργία ψηφιακών αφηγήσεων ή παιχνιδιών με τρισδιάστατα γραφικά.

Το Alice δημιουργήθηκε αρχικά στο University of Virginia ως εκπαιδευτικό περιβάλλον για τη διδασκαλία γραφικών με υπολογιστή. Στην πορεία όμως μετεξελίχθηκε σε εκπαιδευτικό περιβάλλον για τη διδασκαλία προγραμματισμού. Την ανάπτυξη  του Alice έχει αναλάβει πλέον το Carnegie Mellon University με την υποστήριξη της Oracle.

Στην Ελλάδα το Alice χρησιμοποιείται στο πλαίσιο του μαθήματος “Εφαρμογές Πληροφορικής” της Α΄ τάξης Γενικού Λυκείου καθώς είναι ένα από τα περιβάλλοντα προγραμματισμού που προτείνει το πρόγραμμα σπουδών.

Σύνδεσμοι

Επίσημος δικτυακός τόπος του Alice

Εκπαιδευτικό υλικό για το Alice από το Oracle Academy

Εκπαιδευτικό υλικό για το Alice από το Duke University

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικό περιβάλλον προγραμματισμού Alice

Καλή Αρχή

Εύχομαι καλή αρχή για το καινούργιο σου blog.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή Αρχή

Παρουσίαση του Προγραμματιστικού Περιβάλλοντος App Inventor

Παρουσίαση App Inventor

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρουσίαση του Προγραμματιστικού Περιβάλλοντος App Inventor

Καλή Χρονιά!

Καλή χρονιά σε όλους!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλή Χρονιά!

Καλημέρα κόσμε!