Διαλέγω παραμύθια για τα Χριστούγεννα

χριστουγεννιάτικα παραμύθια

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Στα πλαίσια του project με θέμα τα “Συναισθήματα ”  δημιουργήθηκε  με το λογισμικό powerpoint ένα διαδραστικό σενάριο, όπου τα παιδιά θα μπορέσουν να ανακαλύψουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου τα οποία αποτυπώνουν τα διάφορα συναισθήματα στον άνθρωπο, αλλά και να  συνειδητοποιήσουν ότι η μουσική είναι έκφραση συναισθημάτων.

Tα συναισθήματα καθρέπτης του προσώπου

ΓΙΟΡΤΗ ΜΗΤΕΡΑΣ

Με αφορμή την γιορτή της μητέρας  είδαμε και σχολιάσαμε πίνακες ζωγραφικής με θέμα την μητέρα. Αν θέλεις να τους δεις και εσύ κάνε κλικ στην  παρακάτω υπερσύνδεση

ΓΙΟΡΤH ΜΗΤΕΡΑΣ

e-book ” O ποταμός Στρυμόνας”

Το e-book που δημιουργήθηκε, αποτελεί εργασία στο  σεμινάριο β επίπεδο. Σκοπός του ήταν η δημιουργία ενός διαδραστικού βιβλίου που θα δίνει πληροφορίες σε μαθητές νηπιαγωγείου.

Φέτος στο νηπιαγωγείο Ορφυνίου , στο οποίο είμαι νηπιαγωγός, έχει ως πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων το θέμα ¨Ο ποταμός Στρυμόνας”

Αυτό το θέμα αποτέλεσε και το έναυσμα για την υλοποίηση της εργασίας μου στο β επίπεδο, η οποία χρησιμοποιήθηκε και στην υλοποίηση του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων στο νηπιαγωγείο.

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει το αρχείο

Ο ποταμός Στρυμόνας