Το 1ο ΕΠΑΛ Αξιούπολης συμμετείχε στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες ποδοσφαίρου ΓΕΛ-ΕΠΑΛ  Α΄ Φάσης  που διοργάνωσε η Ομάδα Φυσικής Αγωγής  της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς .

Η ομάδα ποδοσφαίρου του Σχολείου μας  κέρδισε σε αγώνα που διεξήχθη την Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2020 στην Αξιούπολη το ΓΕΛ Αξιούπολης με σκορ 3-0 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης.Ο τελικός αγώνας ποδοσφαίρου της διοργάνωσης για την ανάδειξη της νικήτριας ομάδας της Δ.Δ.Εκπαίδευσης Κιλκίς διεξήχθη στο Κιλκίς την Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020 στο Δημοτικό Στάδιο Κιλκίς μεταξύ του  1ου ΕΠΑΛ Κιλκίς και του 1ου  ΕΠΑΛ Αξιούπολης.

Νικητής αναδείχθηκε το 1ο ΕΠΑΛ Κιλκίς που κέρδισε το 1ο  ΕΠΑΛ Αξιούπολης με σκορ 3-1 σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις και για τις δύο ομάδες ,με δύναμη και αγωνιστική πειθαρχία από όλους τους παίχτες των ομάδων.Μετά το  τέλος του αγώνα ακολούθησαν οι απονομές μεταλλίων  στους μαθητές των ομάδων και αντάλλαξαν συγχαρητήρια μεταξύ τους αναγνωρίζοντας την προσπάθεια όλων και τη δίκαιη νίκη του 1ου ΕΠΑΛ Κιλκίς.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αξιούπολης και στον καθηγητή Φυσικής Αγωγής  κ.Φώτη Παρπόρη για την εμφάνιση της ομάδας ποδοσφαίρου έδωσαν η Διευθύντρια και όλοι οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί του 1ου ΕΠΑΛ Αξιούπολης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το 1ο ΕΠΑΛ Αξιούπολης στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Ποδοσφαίρου ΓΕΛ-ΕΠΑΛ 2019-20

Το ΕΠΑΛ Αξιούπολης στο Κοινωνικό Παντοπωλείο

Οι  μαθητές και τις μαθήτριες του ΕΠΑΛ Αξιούπολης, του τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος με επικεφαλής την  υπεύθυνη καθηγήτρια του τμήματος κ.Γιαπαλή Δήμητρα και την καθηγήτρια κ.Τοπαλίδου Καλλιόπη προσέφεραν στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Παιονίας προϊόντα (μαρμελάδα, λικέρ, τουρσί, κομπόστα, γλυκό κουταλιού) που παρασκευάστηκαν από τους ίδιους, στα πλαίσια του προγράμματος «Μια νέα αρχή στα ΕΠΑΛ» που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ 2014-2020 «Επιχειρησιακό Πρόγραμμα: Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» υπό την αιγίδα του «ΝΟΕΣΙΣ» Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας.

Σε αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία της ελληνικής κοινωνίας και με δεδομένη την στενότητα των πόρων, οι μαθητές του ΕΠΑΛ Αξιούπολης αποφάσισαν να προσφέρουν μία ανάσα στους συμπολίτες μας  με την εθελοντική προσφορά των προϊόντων τους και κυρίως δίνοντας μήνυμα αλληλεγγύης στις ευπαθείς ομάδες του Δήμου Παιονίας.

Τα προϊόντα που προσέφεραν οι μαθητές του ΕΠΑΛ Αξιούπολης τα καλλιέργησαν στα θερμοκήπια του Σχολείου μας και τα γλυκά ετοιμάστηκαν στο εργαστήριο του Τομέα Γεωπονίας και Τροφίμων.

Ευχαριστήρια επιστολή για την προσφορά του ΕΠΑΛ Αξιούπολης απέστειλε ο Δήμος Παιονίας συγχαίροντας καθηγητές και μαθητές για την σπουδαία πράξη προσφοράς και αλληλεγγύης προς τους συνανθρώπους μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το ΕΠΑ.Λ Αξιούπολης προσέφερε τρόφιμα στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Παιονίας

Καλημέρα κόσμε!