ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΕΞΕΤΑΣΤΕΑΣ ΥΛΗΣ στη ΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ για το σχ.ετος 2018-2019

Δημοσιεύτηκε η εξεταστέα ύλη για το έτος 2019 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου.

ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

Το Φωτόδεντρο είναι το Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων για την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Το Φωτόδεντρο είναι ανοιχτό σε όλους, μαθητές, δασκάλους, γονείς αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο. Φιλοξενεί μαθησιακά αντικείμενα όπως διαδραστικές προσομοιώσεις, οπτικοποιήσεις, πειράματα, διερευνήσεις, εικόνες, εκπαιδευτικά παιχνίδια, 3D χάρτες, ασκήσεις και άλλα.

ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ …..

ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΙΓΟ ΕΜΕΙΝΕ ……

Οι μέρες των Χριστουγέννων πλησιάζουν και οι μαθητές θα έχουν τις πρώτες μεγάλες διακοπές τους από την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Τα σχολεία λοιπόν θα κλείσουν από την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου για τις διακοπές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

ΝΟΜΠΕΛΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ

Η επιστροφή στα θρανία θα γίνει μετά και τον εορτασμό των Θεοφανίων, με τα μαθήματα να ξεκινούν και πάλι την Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2019.

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ;

Οι σοβαρότερες δυσκολίες σχετίζονται με:

• την επίλυσηπροβλημάτων φυσικής
  • την κατανόησητων γραφικών παραστάσεων,
  • την εκμάθηση των φυσικών νόμων, των ορισμών και των τύπων.

Οι μαθητές που προσπαθούν να ανταποκριθούν στο μάθημα της φυσικής αποστηθίζοντας απλά το σχολικό βιβλίο είναι αυτοί που αντιμετωπίζουν τις μεγαλύτερες δυσκολίες στο μάθημα.