Ιστολόγιο για τις ΤΠΕ στο Δημοτικό

Προτάσεις για τη διδασκαλία των ΤΠΕ στο Δημοτικό

Το υλικό του υπολογιστή

Μαρ 201723
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το υλικό του υπολογιστή

ΝΕΟΣ ΠΛΑΝΗΤΑΡΧΗΣ Ο ΝΤΟΝΑΛΤ ΤΡΑΜΠ

Ιαν 201729

Όλος ο πολιτικός κόσμος και όχι μόνο περιμένει με αγωνία τις πρώτες κινήσεις του νέου πλανητάρχη ο οποίος, όπως πιστεύουν πολλοί, είναι απρόβλεπτος. Ήδη από τις πρώτες μέρες έκανε πολλές αλλαγές. Ζητά την καθιέρωση εθνικής ημέρας πατριωτισμού!!! Αποχώρησε από την εμπορική συμφωνία TPP ( σύμπραξη της περιοχής του Ειρηνικού). Επιμένει στην ανέγερση τείχους στα σύνορα με το Μεξικό. Καταργεί το πρόγραμμα ασφαλιστικής κάλυψης και υγειονομικής περίθαλψης του προκατόχου του. Τέλος παρέλαβε ο ίδιος τη βαλίτσα με τους πυρηνικούς κωδικούς, τις πληροφορίες και τον εξοπλισμό για να ξεκινήσει πυρηνικός πόλεμος. Αλήθεια  ο νέος πλανητάρχης έχει την κρίση και τις γνώσεις να διαχειριστεί πυρηνικά όπλα; Οψόμεθα….

Χρήστος Αδαμόπουλος

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΝΕΟΣ ΠΛΑΝΗΤΑΡΧΗΣ Ο ΝΤΟΝΑΛΤ ΤΡΑΜΠ

Μαθαίνω πρόσθεση

Ιαν 201729

Απλές προσθέσεις για Α’-Β’ Δημοτικού, μέσω scratch

Μαθαίνω πρόσθεση

από κάτω από: Scratch | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνω πρόσθεση

Δύτης και καρχαρίας

Ιαν 201727

Σε αυτό το σενάριο ένας δύτης προσπαθεί να αποφύγει έναν καρχαρία. Έχει 3 ζωές και 30 δευτερόλεπτα για να τα καταφέρει.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δύτης και καρχαρίας

Η σωστή στάση μπροστά στον υπολογιστή

Ιαν 201725

ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ ΗΛ. ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η σωστή στάση μπροστά στον υπολογιστή

Παιχνίδι Pong στο scratch

Ιαν 201724

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιχνίδι Pong στο scratch

Comics για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Ιαν 201724
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Comics για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Σωστή στάση στον υπολογιστή

Δεκ 20162
από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σωστή στάση στον υπολογιστή

Γεωμετρικά σχήματα στο scratch

Δεκ 20162

Η εργασία που ακολουθεί αφορά την δημιουργία διαφορετικών σχημάτων (τετράγωνο, τρίγωνο, εξάγωνο και κύκλος) μέσα στο περιβάλλον του scratch. Θα γίνει χρήση της επαναληπτικής δομής (επανάλαβε … ) και θα χρησιμοποιηθούν και οι εντολές της κατηγορίας “Πένα”.

Το αποτέλεσμα πρέπει να είναι κάπως έτσι

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γεωμετρικά σχήματα στο scratch

Οδηγίες για τη δημοσίευση φωτο/βίντεο μαθητών στο Internet

Δεκ 20162

Για την ασφάλεια και προφύλαξη των μαθητών/μαθητριών θα πρέπει να αποφεύγεται η ανάρτηση φωτογραφιών και video με μαθητές στους δικτυακούς τόπους των σχολικών μονάδων. Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δίνεται όταν οι φωτογραφίες μπορούν να συνδυαστούν με προσωπικά στοιχεία των μαθητών. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να εκθέσει τους μαθητές σε σοβαρούς κινδύνους από κακόβουλους χρήστες.

Διαβάστε όλο το άρθρο »