<3 Νηπιαγωγείο <3

Ιστολόγιο που δημιουργήθηκε στα πλαίσια της επιμόρφωσης ΤΠΕ
<3 Νηπιαγωγείο <3

Επίσκεψη στο Μουσείο!

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία , στις 20 Φεβρουαρίου 2018 από

Κανόνες σωστής συμπεριφοράς στο μουσείο!

Μες το μουσείο μια μέρα μπήκα με φόρα και εγώ!

Πως όμως πρέπει να συμπεριφερόμαστε μέσα σε ένα μουσείο;;;

Τι μαθαίνουμε στο Νηπιαγωγείο

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία , στις 20 Φεβρουαρίου 2018 από

Νηπιαγωγείο

Το Νηπιαγωγείο είναι ένα μεταβατικό στάδιο που προετοιμάζει τα παιδιά για το δημοτικό σχολείο. Δεν ακολουθεί το πρόγραμμα του παιδικού σταθμού αφού δεν έχουν τους ίδιους στόχους. Είναι η πρώτη βαθμίδα της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης υπό το Υπουργείο Παιδείας.

Από την άλλη πλευρά δεν ακολουθεί ούτε και το πρόγραμμα του δημοτικού σχολείου. Τα παιδιά δε μαθαίνουν ανάγνωση και γραφή. Τα παιδιά κοινωνικοποιούνται, ωριμάζουν συναισθηματικά και κατακτούν τις απαραίτητες δεξιότητες ώστε να μπορέσουν αργότερα στο δημοτικό να κατακτήσουν την ανάγνωση και τη γραφή καθώς και τα μαθηματικά και μαθαίνουν γενικές πληροφορίες για το κόσμο γύρω τους βιωματικά και μέσα από το παιχνίδι.Όλα τα  δημόσια νηπιαγωγεία της χώρας ακολουθούν :

(Πατήστε πάνω στα ονόματα για αναλυτικές πληροφορίες από το Υπουργείο Παιδείας).

Καλωσήρθατε στο διάστημα!

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία , στις 6 Ιουνίου 2017 από

Ταξίδι στο Διάστημα

Αντέγραψε τα ονόματα των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος στο παρακάτω ψηφιακό λεξικό! Διαβάστε περισσότερα »