flora_michalopoulou blog

8_9_10_EIDIKH_AMYNA

Διαφάνειες για τη Γ λυκείου: Βιολογία γενικής παιδείας

Δεκ 20137

από κάτω από: ΒΙΟΛΟΓΙΑ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ, Μαθηματα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαφάνειες για τη Γ λυκείου: Βιολογία γενικής παιδείας

Η άσκηση στο σαλόνι μας!

Δεκ 20137

Δεν θέλω να βγώ απο το σπίτι μου; δεν μου αρέσει κανένα άθλημα; δεν μου αρέσει το περιβάλλον του γυμναστηρίου ; Για όλα υπάρχουν λύσεις! Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνετε  στην ακρη το τραπεζάκι του σαλονιού σας! Καλά να είναι το internet υπάρχουν βίντεο για όλα τα γουστα και όλα τα επίπεδα. Ο Billy Blanks είναι ο δικός μου αγαπημένος!

από κάτω από: Αθλητισμός | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η άσκηση στο σαλόνι μας!

Ζωή χωρίς άσκηση…

Δεκ 20136

Οτιδήποτε σε κάνει να αναπνέεις πιο γρήγορα απο το κανονικό είναι γυμναστική. Τα οφέλη της άσκησης; Πολλά καιγνωστά στους περισσότερους.  Τι γίνετε όμως όταν δεν γυμνάζομαι καθόλου; Όλο και περισσότεροι άντρες και γυναίκες εμφανίζουν απο την ηλικία των 25-30 μυοσκελετικά προβλήματα, πόνους στον αυχένα , εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα. Τότε όλοι αρχίζουν να τρέχουν στους γιατρούς να πέρνουν φάρμακα, συμπληρώματα διατροφής να κάνουν διάφορες εναλλακτικές θεραπείες (μασαζ, βελονισμό κ.τλ.), ελάχιστοι επιλέγουν απλά να βάλουν την άσκηση στη ζωή τους… Γιατί ; Οι δικαιολογίες πολλές. Η απάντηση μία

“Γίνε πιο δυνατός απο τις δικαιολογίες σου!”

fit

από κάτω από: Αθλητισμός | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ζωή χωρίς άσκηση…

Σεροτονίνη : η χημεία της επιτυχημένης διατροφής

Νοέ 201324

Δίαιτα, αδυνάτισμα, βουλιμία, παχυσαρκία, νευρική ανορεξία…. λέξεις γνωστές σε όλους μας και πιο πολύ στην εφηβεία. Δυστυχώς, όπως πάντα η ημιμάθεια και η άγνοια ευθύνονται για όλες αυτές τις διατροφικές διαταραχές που παρατηρούνται τόσο στην εφηβεία όσο και στην ενήλικη ζωή πολλών από μας.

Με τη βοήθεια της επιστήμης λοιπόν ας καταρρίψουμε άλλον ένα μύθο για αυτές τις τόσο παχυντικές δίαιτες!!!!

Η κυρία Σεροτονίνη δεν είναι τίποτα άλλο απο μια πρωτείνη που παράγει ο ίδιος ο οργανισμός και ευθύνεται για ΟΛΑ!!! περίπου ολα…  Είναι η πρωτεΐνη για την καλή μας διάθεση για τον έλεγχο της πείνας για τα νεύρα μας , τα βουλιμικά επεισόδια και όλα όσα απασχολούν τον “είμαι σε μόνιμη δίαιτα” άνθρωπο!

Εχουμε ακούσει πολλές φορές για τη δύναμη της θέλησης για το κίνητρο στη ζωή μας και κυρίως -δυστυχώς- για την ελλειψη αποφασιστικότητας και πηγμής που διακρίνει τους παχύσαρκους ανθρώπους! Λάθος , λάθος , λάθος. Η μόνη δύναμη που υπάρχει είναι αυτή της Σεροτονίνης.

Η λύση: μικρά και συχνά γεύματα που θα αποτελούνται από τη μαγική τριάδα (βιταμίνη C πρωτεΐνη και υδατάνθρακας), έτσι ώστε να εφοδιάζουμε τον οργανισμό μας με τις απαραίτητες πρώτες ύλες για τη δημιουργία της Σεροτονίνης.

Ποτέ μα ποτέ να μην νιώθετε πείνα η δίψα (πριν πεινάσεις να φας , πριν διψάσεις να πιεις). Η δύναμη της θέλησης κάποια στιγμή εξαντλήτε, αν όμως εκπαιδεύσουμε τον εαυτό μας να εφοδιάζετε με επαρκή ποσότητα σεροτονίνης τότε η θέληση δεν θα παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.

Ποιες είναι οι μαγικές τριάδες;

Πόση σεροτονίνη είναι αρκετή;

Πως δρα η έλλειψη της στον εγκέφαλό μας;

Αυτα και άλλα χρησιμα και ενδιαφέροντα μπορέιτε να διαβάσετε στο βιβλίου του Ευάγγελου Ζουμπανέα “Διατροφική Νοημοσύνη”

από κάτω από: Δίαιτα και Διατροφή | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σεροτονίνη : η χημεία της επιτυχημένης διατροφής