Χριστουγεννιάτικα τραγούδια

Χριστουγεννιάτικα … μαθηματικά!

Ο Ρούλης ο Τροφούλης

Σάββατο, 10 Δεκεμβρίου 2022 8:44 πμ |

Εργαστήριο Δεξιοτήτων : Ο Ρούλης ο Τροφούλης και η περιπέτεια στον κόσμο της υγιεινής διατροφής

Ο Ρούλης ο Τροφούλης και η περιπέτειά του στον κόσμο της υγιεινής διατροφής

Η συλλογή

Χριστουγεννιάτικες μυρωδιές….

Σάββατο, 3 Δεκεμβρίου 2022 8:52 πμ |

Σήμερα το νηπιαγωγείο μας γέμισε μυρωδιές και αρώματα. Φτιάξαμε μελομακάρονα και κουραμπιέδες και μοιράσαμε στο γηροκομείο απέναντι από το σχολείο μας. Μια πράξη αγάπης και ανθρωπιάς. Μπράβο παιδιά για την όμορφη κίνησή σας!

Καλοκαιρινή κατασκευούλα!

Κάτω από: Καλοκαίρι | ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ
Τρίτη, 23 Ιουνίου 2020 10:32 μμ |  Με ετικέτα |

Φτιάξαμε το Νέμο με την παλάμη μας και μπήκε στη γυάλα!!!

(Ιδέα από το Pinterest).

Κάτω από: Καλοκαίρι | ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ
Δευτέρα, 15 Ιουνίου 2020 12:50 πμ |  Με ετικέτα |

ΟΣΟ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΖΩΑ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ…ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ!!!                  ΟΛΑ ΘΑ  ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!  Νίκος Καζαντζάκης

Και να που είμαστε…και πάλι μαζί!

Πέμπτη, 4 Ιουνίου 2020 8:02 μμ |

Τη Δευτέρα 1 Ιουνίου γυρίσαμε στο αγαπημένο μας σχολείο! Είχατε τόσα πολλά να μας πείτε! Πως περνούσατε στο σπίτι με τις οικογένειές σας, τις ανησυχίες σας, τους φόβου σας… Τώρα συνεχίζουμε το σχολείο, τηρούμε τους κανόνες υγιεινής, κρατάμε αποστάσεις και όλα θα κυλήσουν ομαλά και όμορφα. Το σχολείο μας θα είναι λίγο διαφορετικό με λιγότερα παιχνίδια αλλά η  αγάπη μας το ίδιο μεγάλη για εσάς.

Και για να ξεχαστούμε και λίγο ζωγραφίσαμε πως φανταζόμαστε αυτόν τον Κορονοϊό που μας έκλεισε στο σπίτι και μας κράτησε μακριά από τους αγαπημένους μας φίλους και συγγενείς! (εικ. Ά ομάδας)

Και για να διώξουμε μακριά τον Κορονοϊό  και για να γίνει τόσο μικρός που να μην ξαναγυρίσει πια πρέπει να πλένουμε  σωστά τα χέρια μας με νερό και σαπουνάκι και να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής! Παρακολουθήσαμε το παρακάτω βίντεο που μας βοήθησε να μάθουμε τους νέους κανόνες του νηπιαγωγείου μας.

Θυμηθήκαμε πως να πλένουμε πολύ σωστά τα χεράκια μας για να μην αρρωστήσουμε. Δε ξεχνάμε τον αντίχειρα και τα νυχάκια! Και αφού πλυθήκαμε πολλές φορές μέσα στη μέρα το κάναμε και κολλάζ. Τα χεράκια μου τα πλένω με σαπούνι και νερό…

Καλή αρχή λοιπόν σε όλους μας και καλή επάνοδο στην καθημερινότητα μας. Το σχολείο μας… που μας έλειψε τόσο πολύ!

Εδώ θα βλέπετε κάποιες ευχάριστες δραστηριότητες για εσάς… Και μην ξεχνάτε…ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ…

Σάββατο, 2 Μαΐου 2020 4:48 μμ |

Μετάβαση στο padlet.com

Σάββατο, 2 Μαΐου 2020 4:46 μμ |

ΜΕΝΟΥΜΕ…ΣΠΙΤΙ

Σάββατο, 28 Μαρτίου 2020 11:33 μμ |

Αγαπητά παιδιά και γονείς,

λόγω των εξελίξεων με το θέμα του κορωνοϊού και την αναστολή λειτουργίας των σχολείων μας, είμαστε υποχρεωμένοι να μείνουμε όλοι σπίτι μας για αρκετό καιρό ακόμα  για να προστατευτούμε τόσο εμείς όσο και οι υπόλοιποι άνθρωποι γύρω μας, που τόσο αγαπάμε. Όμως, μπορούμε να κάνουμε πολλά και δημιουργικά πράγματα με τη χρήση του υπολογιστή μας  ή του tablet. Να ξέρετε θα είμαι κοντά σας για ότι κι αν χρειαστείτε!

Για αρχή σας στέλνω ένα βιντεάκι για το νέο ιό που μας έχει επισκεφτεί. Να είστε όλοι καλά και να προσέχετε!

Επόμενη Σελίδα: »