Xαρακτηριστικά

Τα βασικά χαρακτηριστικά των κοινότητων /ομάδων:

1. Κάθε μέλος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου μπορεί να συμμετέχει ή να δημιουργήσει μία ή περισσότερες κοινότητες (ομάδες).

2. Τα μέλη ΠΣΔ μπορούν να δημιουργούν κοινότητες (ιδιωτικές, δημόσιες, κρυφές) για να μοιράζονται πληροφορίες για θεματικές περιοχές που τους ενδιαφέρουν.

3. Η ροή δραστηριοτήτων παρουσιάζει τη δραστηριότητα κάθε μέλους ή κάθε κοινότητας όπως και τη συνολική δραστηριότητα όλου του δικτύου.

4. Το εκτεταμένο προφίλ επιτρέπει τη δημιουργία επιπλέον πεδίων για το προφίλ κάθε μέλους. Τα μέλη επιλέγουν ποιες πληροφορίες θα μοιραστούν με την κοινότητα.

5. Τα μέλη μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους απευθείας και να ανταλλάσσουν προσωπικά μηνύματα.

6. Τα μέλη μπορούν να δημιουργήσουν λίστες των φίλων τους.

7. Η παρουσίαση της δραστηριότητας ιστολογίων αφορά στην παρουσίαση της δραστηριότητας (αναρτήσεις, σχόλια) υφιστάμενων ιστολογίων και τη δημιουργία νέων ιστολογίων, σε ολόκληρο το δίκτυο.

8. Το βήμα διαλόγου επιτρέπει στις κοινότητες να δημιουργούν και να διαχειρίζονται το δικό τους χώρο συζήτησης.

9. Η ενημέρωση κατάστασης αφορά στην παρουσίαση της τρέχουσας κατάστασης μέλους, την αναδημοσίευση δραστηριότητας από το προφίλ του μέλους, κλπ.

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας

pΤα βασικά χαρακτηριστικά των ιστολογίων:

1. Κάθε μέλος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου μπορεί να αποκτήσει ένα προσωπικό ιστολόγιο.

2. Επιτρέπεται η ανάρτηση άρθρων μόνο από τα πιστοποιημένα μέλη του ΠΣΔ.

3. Επιλογή αισθητικού θέματος ιστολόγιου από μία μεγάλη συλλογή πάνω από 70 πλήρως εξελληνισμένων θεμάτων (themes).

4. Πλήρως εξελληνισμένο περιβάλλον διαχείρισης και συγγραφής άρθρων.

5. Εύκολη προσθήκη ενσωματωμένου (embedded) video.

6. Εύκολη προσθήκη χώρου συζητήσεων (forum) σε κάθε ιστολόγιο.

7. Δυνατότητα συντακτών περισσότερων του ενός σε ένα ιστολόγιο π.χ. ιστολόγιο σχολείου ή τάξης.

8. Δυνατότητα αναζήτησης στο σύνολο των ιστολογίων του ΠΣΔ.

9. Διαθέσιμος χώρος αρχείων ιστολόγιου 1000 ΜΒ, που μπορεί να αυξηθεί.

10. Απλή διαδικασία μεταφοράς υπάρχοντος ιστολογίου από άλλον πάροχο στο ΠΣΔ.

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας