Επίσκεψη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Χώρας στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας

Την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018, το 2ο Δημοτικό σχολείο Χώρας, επισκέφτηκε με όλες τις τάξεις του το Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας. Οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής/ προπονητές του τμήματος στίβου του Μεσσηνιακού Γυμναστικού Συλλόγου κος Γιάννης Καλυβιώτης και κα Ελένη Χαντζή, καθώς επίσης ο διεθνούς φήμης αθλητής και πρωταθλητής στίβου Λούης Τσάτουμας, υποδέχτηκαν με ιδιαίτερη χαρά και ενδιαφέρον τους πολυάριθμους μαθητές και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας.

Η προπονητική ομάδα του Μεσσηνιακού είχε κατάλληλα διαμορφώσει μεγάλο τμήμα του αγωνιστικού χώρου του σταδίου, προκειμένου να διεξαχθούν αθλητικές δραστηριότητες, προσαρμοσμένες στην ηλικία, το επίπεδο και τις προσδοκίες των μαθητών. Όλα τα παιδιά μυήθηκαν στα αγωνίσματα του στίβου, μέσω του εξεζητημένου ποιοτικού συστήματος/ εξοπλισμού «Kids Athetics». Το συγκεκριμένο παιδαγωγικό «εργαλείο» «Kids Athetics», είναι εγκεκριμένο από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Στίβου, και παράλληλα υιοθετημένο από εθνικές ομοσπονδίες και συλλόγους. Προάγει την αξία της άθλησης και συνδυάζει αρμονικά την κινητική ανάπτυξη, το παιχνίδι και την αναψυχή. Παράλληλα, οι μαθητές του σχολείου διδάχθηκαν τα μυστικά του άλματος σε μήκος, από τον πλέον ειδικό Λούη Τσάτουμα. Διαδοχικά, οι συμμετέχοντες πραγματοποίησαν πρακτική εξάσκηση στο άλμα σε ύψος, ένα αγώνισμα του στίβου που είναι εξαιρετικά εντυπωσιακό.

Στο πλαίσιο της επισκέψεως μας, μείναμε κατάπληκτοι από την ποιότητα και την ποικιλία των δραστηριοτήτων, τόσο οι μαθητές, όσο και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας. Ουσιαστικότερο στοιχείο της συγκριμένης δράσης αποτελεί το γεγονός ότι οι μαθητές μας επισκέφτηκαν για πρώτη φορά τον χώρο ενός αθλητικού σταδίου και δεν περιορίστηκαν στον ρόλο του επισκέπτη, αλλά συμμετέχοντας ενεργά αισθάνθηκαν ως άξιοι μελλοντικοί αθλητές.

Ευχαριστούμε θερμά τον Μεσσηνιακό Γ.Σ. για όλη αυτήν την προσφορά του.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Χώρας στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας

Καλημέρα κόσμε!