Μαθηματικά της φύσης και της ζωής

Ο διαδικτυακός τόπος των “Μαθηματικών της Φύσης και της Ζωής” ανανεώθηκε Ο νέος δικτυακός τόπος φιλοξενεί το σημαντικό έργο της ομάδας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Φλώρινας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, που με την καθοδήγηση του καθηγητή Χαράλαμπου Λεμονίδη, εργάζεται για τον εκσυγχρονισμό της διδασκαλίας των Μαθηματικών.

Επισκεφθείτε τον ιστότοπο για να λύσετε το πρόβλημα της ημέρας με τους μαθητές σας!!

Ο γραφούλης και η γραφούλα

Τα πρωτάκια χρειάζονται αρκετή εξάσκηση προκειμένου να μάθουν να γράφουν και να διαβάζουν.

Για να βρείτε πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό ανά ενότητα μαθήματος , πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο!

Ο γραφούλης και η γραφούλα

Τα παιδιά της πρώτης τραγουδούν…

Έχει αποδειχθεί ότι οι μαθητές μαθαίνουν  γρηγορότερα και ευκολότερα μέσα από τα τραγούδια. Γι’ αυτό σας συμβουλεύω στους μαθητές της Α’ δημοτικού και πιο συγκεκριμένα στο τέλος του κάθε μαθήματος να προβάλλετε το αντίστοιχο video μέσα από το κανάλι του youtube.

Ένα από τα video που λατρεύουν τα παιδιά της πρώτης τάξης είναι το παρακάτω: