Μαρ 01 2020
10/12/2019 – Ημερίδα Ενημέρωσης για το Πρόγραμμα Erasmus+ στη Λακωνία από το ΙΚΥ
Η Εθνική Μονάδα Συντονισμού-ΙΚΥ για τους τομείς της Εκπαίδευσης και της Κατάρτισης πραγματοποίησε Ημερίδα Ενημέρωσης και Πληροφόρησης στη Λακωνία, την Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019, για τους τομείς της Σχολικής Εκπαίδευσης και της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.
Η Ημερίδα ξεκίνησε με εναρκτήρια ομιλία από την Προϊσταμένη Διεύθυνσης Ειδικών Προγραμμάτων Διεθνών Υποτροφιών του ΙΚΥ, Δρ. Ειρήνη Ντρούτσα, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο κ. Δημήτριος Οικονομόπουλος, Περιφερειακός Διευθυντής Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας και παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί σχολείων Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας, Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, καθώς και εκπρόσωποι επιχειρήσεων και άλλων οργανισμών που δραστηριοποιούνται στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση.
Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις από στελέχη της Εθνικής Μονάδας Erasmus+, οι οποίες είχαν ως στόχο να πληροφορήσουν το κοινό για τις ευκαιρίες που προσφέρει το Πρόγραμμα Erasmus+ για τους τομείς της Σχολικής Εκπαίδευσης και της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.
Παρουσιάστηκε επίσης παράδειγμα καλής πρακτικής υλοποίησης Μαθησιακής Κινητικότητας στον Τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης από τις κ.κ. Αικατερίνη Εξωμανίδη, Αιμιλία Μπουρίκου, Ελένη Διακουμάκου, εκπαιδευτικούς του 3ου Γενικού Λυκείου Σπάρτης.
Η ημερίδα ολοκληρώθηκε επιτυχώς με την υποβολή ερωτημάτων σχετικά με το πρόγραμμα και την παροχή διευκρινιστικών απαντήσεων από τα στελέχη του IKY
Δεκ 23 2019
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ & ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΣΤΟ “ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ’
![](https://blogs.sch.gr/exomanidi/files/2019/12/80340744_879206845843935_141944876676677632_n-2-150x150.jpg?x74302)
Το 3ο ΓΕΛ Σπάρτης ανταποκρίθηκε στο αίτημα του “ΧΑΜΟΓΕΛΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ” για συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης εν όψει της γιορτής των Χριστουγέννων.
Χάρη στην ευγενική προσφορά μαθητών και εκπαιδευτικών συγκεντρώθηκαν τρόφιμα μακράς διάρκειας καθώς και χαρτικά και συσκευάστηκαν σε 5 χαρτοκιβώτια .
Την Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019 μια μικρή αντιπροσωπία μαθητών και εκπαιδευτικών μετέφερε τα χαρτοκιβώτια στην αποθήκη του ΚΤΕΛ Λακωνίας και ανέλαβε την αποστολή τους στο παράρτημα της Οργάνωσης στην Τρίπολη.
Είναι μεγάλη η χαρά μας που κλείνει αυτή η χρονιά με μια πράξη αγάπης και φιλανθρωπίας προς όλους εκείνους που έχουν ανάγκη.
Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος!
Δεκ 08 2016
Ήθος , Α΄Λυκείου
Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα | Αξιολόγηση |
Οι μαθητές/μαθήτριες να:- σκιαγραφούν τα βασικά χαρακτηριστικά του χριστιανικού ήθους (πρόσωπο – αγάπη – ελευθερία),- εξετάζουν τη σύνδεση διδασκαλίας και ήθους στον Χριστιανισμό,- διακρίνουν τις διαφορές μεταξύ ήθους, ηθικισμού και ηθικολογίας. | – Διατύπωση βασικών χαρακτηριστικών του χριστιανικού ήθους.- Σύνδεση διδασκαλίας και ήθους στον Χριστιανισμό.- Σύγκριση ήθους, ηθικισμού και ηθικολογίας. |
«Μελέτη περίπτωσης»Βίντεο της ActionAid «Ρατσιστική επίθεση σε στάση λεωφορείου(κοινωνικό πείραμα)»
Δεκ 08 2016
Καλημέρα κόσμε!
Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε το “Ιστολογείν”!