ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ

• ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΒΙΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ

Το λογισμικό αποτελείται από δύο cd, από τα οποία το πρώτο περιλαμβάνει τον «Ιδιωτικό Βίο» και το δεύτερο το «Δημόσιο Βίο» και το «Παράρτημα». Είναι «κλειστού τύπου» λογισμικό, χωρίς δυνατότητες επέμβασης και παραμετροποίησης από τον εκπαιδευτικό ή το μαθητή. Δίνει έμφαση στην πολυμεσική παρουσίαση της πληροφορίας και όχι σε διερευνητικές δραστηριότητες μάθησης. Λειτουργεί υποστηρικτικά της παραδοσιακής διδασκαλίας, εμπλουτίζοντάς την με ελκυστικό εποπτικό υλικό, χωρίς όμως να προσφέρει ένα καινοτόμο μαθησιακό περιβάλλον. Η πρόσβαση στη γνώση είναι απόλυτα καθοδηγούμενη ενώ ο μαθητής βρίσκεται στη θέση του παθητικού δέκτη, που πλοηγείται ανάμεσα στο υλικό (όπως αντίστοιχα θα ξεφύλλιζε ένα βιβλίο). Διαβάστε αναλυτική παρουσίαση του λογισμικού στην Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα.

Διδακτική πρόταση για την εκπαίδευση στην αρχαία Αθήνα.

Άλλες προτάσεις για φύλλα εργασίας:

Με βάση το ιστορικό υλικό που θα συγκεντρώσουν οι μαθητές από την ανάγνωση του λογισμικού (και συμπληρωματικά από την ιστοσελίδα του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού – Η Ελληνική Ιστορία στο Διαδίκτυο, ενότητα: Κλασική εποχή), να αφηγηθούν σε μορφή  σελίδων ημερολογίου:

1. την τυπική ημέρα ενός εφήβου 14 ετών στην Αθήνα του 5ου αι. π.Χ.
  2. την τυπική ημέρα μιας παντρεμένης Αθηναίας 23 ετών, στην Αθήνα του 5ου αι. π.Χ.
  3. την τυπική ημέρα ενός ελεύθερου Αθηναίου πολίτη 30 ετών, στην Αθήνα του 5ου αι. π.Χ.

Να καταγράψουν τις σελίδες ημερολογίου σε ένα αρχείο επεξεργαστή κειμένου.

Στο Ευρετήριο μπορείτε να βρείτε και να αποθηκεύσετε στον υπολογιστή σας τα εγχειρίδια των λογισμικών.