Η Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα: Αρχαία Ελληνική

siggrafeis.jpgΜε άξονα ένα Ανθολόγιο αρχαιοελληνικών κειμένων, ο χρήστης έχει στη διάθεσή του κείμενα της κλασικής περιόδου αλλά και ηλεκτρονικά εργαλεία για τη μελέτη του αρχαίου ελληνικού λόγου:

Στο Ανθολόγιο συμπεριλαμβάνονται όλα τα κείμενα, πεζά και ποιητικά, που διδάσκονται στο Λύκειο αλλά και εκτενή αποσπάσματα από τα τρία βασικά γένη του κλασικού αττικού πεζού λόγου: ιστοριογραφία, φιλοσοφία, ρητορική.

Παράλληλα, ο ενδιαφερόμενος είναι δυνατόν να μελετήσει τις αρχές σύνταξης του αρχαιοελληνικού λόγου, ανατρέχοντας στο ομώνυμο ηλεκτρονικό συντακτικό καθώς και τις κατασκευαστικές αρχές του αρχαιοελληνικού λεξιλογίου, αξιοποιώντας το εγχειρίδιο Σχηματισμός των λέξεων στην αρχαία ελληνική του γερμανού ελληνιστή ALBERT DEBRUNNER (μετάφρ. Ηλίας Τσιριγκάκης, επιμ. Ε. Πετρούνιας), που προσφέρεται με τη μορφή ψηφιακής βάσης δεδομένων. Στη μελέτη του λεξιλογίου συμβάλλει και το Βασικό λεξικό της αρχαίας ελληνικής, ένα διαδικτυακό “σχολικό” λεξικό για τον αττικό πεζό λόγο της κλασικής εποχής, το οποίο εμπλουτίζεται διαρκώς.

Το συγκεκριμένο περιβάλλον συνοδεύεται από το εργαστήριο αρχαιομάθειας, όπου προσφέρονται διαδραστικές ηλεκτρονικές ασκήσεις για τη μελέτη επιλεγμένων κειμένων του Ανθολογίου. Το υλικό ταξινομείται σε καταλόγους φαινομένων γραμματικής, συντακτικού, λεξιλογίου και ερμηνείας-μετάφρασης και εντάσσεται σε φύλλα εργασίας που μπορούν να συμπληρωθούν ηλεκτρονικά (με έλεγχο των απαντήσεων), να εκτυπωθούν ή να αποθηκευτούν.

Τις ανάγκες του εκπαιδευτικού, του φοιτητή αλλά και του μαθητή του γενικού λυκείου επιχειρούν, επίσης, να καλύψουν το θεωρητικό υλικό, τα μεταφραστικά δείγματα και οι διδακτικές δοκιμές που παρατίθνται στην ενότητα Ενδογλωσσική μετάφραση από τα αρχαία στα νέα ελληνικά, αλλά και το υποστηρικτικό υλικό για τη διδασκαλία του μαθήματος Αρχαϊκή λυρική ποίηση της Β΄ λυκείου.

Το παραπάνω κείμενο προέρχεται από την εισήγηση που έγινε στο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Συνέδριο Ημαθίας (Μάιος 2008) για την “Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα και τη Γλωσσική Εκπαίδευση του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας”. Για τη διευκόλυνσή σας, πρόσθεσα και τις αντίστοιχες συνδέσεις στο κείμενο. Τα πρακτικά του συνεδρίου θα τα βρείτε εδώ.

Δικτυακοί τόποι για τα Αρχαία Ελληνικά

paistum.jpgΣτην Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα και στην ενότητα Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία μπορείτε να ενημερωθείτε για τις έντυπες και ηλεκτρονικές πηγές για την αρχαιοελληνική γλώσσα, τη γραμματεία και τον πολιτισμό, που είναι διαθέσιμες στο διαδίκτυο. Θα βρείτε οδηγούς πλοήγησης για:

Τον πλήρη οδηγό πλοήγησης στην ηλεκτρονική αρχαιογνωσία θα τον βρείτε εδώ.

Θα βρείτε επίσης:

Συλλογή διευθύνσεων θα βρείτε και στο netschoolbook.

Η εικόνα της ανάρτησης προέρχεται από το ιστολόγιο Αρχαιογνωσία και Αρχαιογλωσσία στη Μέση Εκπαίδευση. Έχω γράψει σχετικά εδώ.