Η Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα και τη Γλωσσική Εκπαίδευση: Νεοελληνική Λογοτεχνία

literature.jpgΜια παρουσίαση της ενότητας Νεοελληνική Λογοτεχνία της Πύλης για την Ελληνική Γλώσσα έχω κάνει εδώ.

Πληροφορίες για τύπους αναζητήσεων στο συμφραστικό πίνακα λέξεων για το ποιητικό έργο του Γ. Σεφέρη και ενδεικτικά παραδείγματα θα βρείτε στο επιμορφωτικό υλικό σελ. 220-227.

Η λογοτεχνία στο διαδίκτυο

staxtes.jpgΣτην Πύλη για την Ελληνική Γλώσσα ακολουθούμε την εξής διαδρομή:

Νεοελληνική Λογοτεχνία

Οδηγοί και Πηγές

Η Λογοτεχνία στο Διαδίκτυο

Επιλέγοντας Νεοελληνική Λογοτεχνία βρίσκουμε με αλφαβητική σειρά πολλούς σχολιασμένους διαδικτυακούς τόπους και ιστοσελίδες που αφορούν τη νεοελληνική λογοτεχνία. Πιο συγκεκριμένα βρίσκουμε:

Στην επιλογή Νεότερη Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία παρέχονται χρήσιμες διευθύνσεις του Διαδικτύου για τους συγγραφείς και τα κείμενά τους που περιέχονται στο Ανθολόγιο Νεότερης Ευρωπαϊκής Λογοτεχνίας (Β΄ Ενιαίου Λυκείου). Οι διευθύνσεις κατατάσσονται αλφαβητικά με βάση το όνομα του συγγραφέα και διακρίνονται σε δύο ενότητες: Ποίηση και Πεζογραφία. Κάθε ηλεκτρονική διεύθυνση συνοδεύεται από σύντομο ενημερωτικό σχόλιο για το περιεχόμενό της. Οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις αποτελούν και ενεργοποιημένους δεσμούς (links) έτσι ώστε ο ενδιαφερόμενος να μπορεί να συνδεθεί άμεσα.

Το στάχτες που βλέπετε στη εικόνα συμπεριλαμβάνεται στα ηλεκτρονικά ανθολόγια. Περιέχει αποσπάσματα κειμένων από βιβλία ελλήνων και ξένων λογοτεχνών, παλαιότερων και σύγχρονων, καθώς και μελετήματα για αυτούς.

Στα ηλεκτρονικά ανθολόγια επίσης βρίσκουμε τη σελίδα του Σπουδαστηρίου Νέου Ελληνισμού που περιέχει ηλεκτρονικό ανθολόγιο νεοελληνικών κειμένων με συγγραφείς από τον 19ο αιώνα μέχρι τις μέρες μας. Περιέχει επίσης πληροφορίες για τους έγκριτους νεοελληνιστές Κ.Θ. Δημαρά και Γ. Π. Σαββίδη και το αρχείο Κ. Π. Καβάφη. Επίσης, ηλεκτρονικό ανθολόγιο αναγνώσεων, με 126 αναγνώσεις σε μορφή mp3. (πολύ χρήσιμη για διδακτική χρήση).

Στην ιστοσελίδα της Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών μπορείτε να βρείτε τα περιοδικά που εκδίδει η εταιρία σε μορφή PDF. Περιέχουν πολύ ενδιαφέροντα άρθρα.

Στα Ηλεκτρονικά Αρχεία και Πύλες βρίσκουμε τη σελίδα του Ε.Λ.Ι.Α. (Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο) με καταλόγους της βιβλιοθήκης, θεματικούς καταλόγους του φωτογραφικού αρχείου, συνδέσεις με ιστοσελίδες σχετικές με τον ελληνικό πολιτισμό, ιδρύματα, αρχεία, μουσεία ανά τον κόσμο.

Στα ηλεκτρονικά περιοδικά αναφέρω το Ηριδανός, πολιτιστικό με άρθρα, κριτικές και δοκίμια για τη λογοτεχνία και τις καλές τέχνες, βιβλιοκριτικές, συνεντεύξεις, απόψεις.

Να προσθέσω επίσης άλλα δύο που δεν αναφέρονται στον κατάλογο της Πύλης:

Το Poema: Ηλεκτρονικό περιοδικό για την ποίηση και τον δοκιμιακό λόγο, τη λογοτεχνική μετάφραση, την εικαστική δημιουργία. Έχω γράψει σχόλιο εδώ.

Κι ένα τελευταίο το ως3. Είναι μηνιαίο περιοδικό πολιτισμού και στην καρτέλα ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ 1998-2008 ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ “Ως3” ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ {Κείμενα, Φωτογραφίες, Συνεντεύξεις, Video…} υπάρχουν πολύ καλά αφιερώματα σε νεοέλληνες ποιητές (και όχι μόνο), που μπορούν να αξιοποιηθούν στη διδασκαλία μας.

Δημιουργική γραφή: μια πρόταση για διδακτική δοκιμή

dimiourgiki grafiUpload a Document to Scribd

Read this document on Scribd: dimiourgiki grafi

Eπί τη ευκαιρία, τα “Νέα” σήμερα δημοσίευσαν έρευνα που δείχνει ότι 1 στους 4 Ευρωπαίους μαθητές δυσκολεύεται στην ανάγνωση. Όσο για την Ελλάδα, βρίσκεται- όπως θα περίμενε κανείς- πάνω από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο: το ποσοστό των 15χρονων μαθητών με δυσκολίες στην ανάγνωση αυξήθηκε από 24,4% το 2000 σε 27,7%. Η μόνη «παρηγοριά» για τη χώρα μας είναι ότι η κατάσταση επιδεινώθηκε σημαντικά και σε χώρες όπως η Γαλλία, η Γερμανία, η Ιταλία, η Ισπανία και η Πορτογαλία.