Spielend Deutsch lernen

Μαθαίνω γερμανικά παίζοντας

“Ich spiele, du spielst, er spielt…”

Ιούν 201821

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα των τμημάτων γαλλικής και γερμανικής γλώσσας της ΣΤ΄ τάξης του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας.

Υπεύθυνες προγράμματος:

Παναγιώτα Υποδηματοπούλου (γαλλικής γλώσσας)  https://blogs.sch.gr/pypodim/

Ελένη Βουλιουβάση (γερμανικής γλώσσας)

Στόχος του προγράμματος ήταν η προσέγγιση της ξένης γλώσσας και του πολιτισμού μέσα από τα παιχνίδια.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν στην κατανόηση και παραγωγή προφορικού λόγου και να εμπλουτίσουν τις γραμματικές και λεξιλογικές τους γνώσεις παίζοντας με έτοιμα επιτραπέζια παιχνίδια, υπαίθρια παιχνίδια, παιχνίδια στον υπολογιστή, αλλά και με παιχνίδια που οι ίδιοι κατασκεύασαν μέσα στην τάξη με πολύ φαντασία και ταλέντο.

Η υλοποίηση του προγράμματος ευνόησε την καλή συνεργασία των δύο τμημάτων (γαλλικής και γερμανικής γλώσσας) και ήταν εξαιρετικά εποικοδομητική για τους μαθητές.

Μπορείτε να δείτε τις δραστηριότητες του προγράμματος μεταβαίνοντας στους παρακάτω συνδέσμους.

Οι δραστηριότητες του προγράμματος (βίντεο)

Οι δραστηριότητες του προγράμματος (PowerPoint)

Δραστηριότητα Ημέρας Γλωσσών (κυνήγι θησαυρού) (βίντεο)

Αποτύπωση προγράμματος (pdf)