Quantum Mechanics

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Quantum Mechanics

Η δημιουργία ηλεκτρικού ρεύματος σε μεταλλικό αγωγό

Συνδέουμε τα άκρα μεταλλικού αγωγού με πηγή συνεχούς τάσης.Τότε δημιουργείται στο εσωτερικό του ηλεκτρικό πεδίο που ασκεί δύναμη στα ελεύθερα ηλεκτρόνιά του.Αυτά, με την επίδραση της δύναμης αυτής κινούνται προσανατολισμένα με φορά κίνησης από το χαμηλό προς το υψηλό δυναμικό,αντίθετα από τη φορά του ηλεκτρικού πεδίου οπου βρίσκονται.Έτσι συμβαίνει μια προσανατολισμένη κίνηση ηλεκτρικών φορτίων (ροή ηλεκτρονίων) και αυτό ακριβώς είναι το ηλεκτρικό ρεύμα μέσα στο μεταλλικό μας αγωγό.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η δημιουργία ηλεκτρικού ρεύματος σε μεταλλικό αγωγό

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!