Πώς θα αγαπήσουν τα παιδιά μας τα βιβλία;

Πολλά παιδιά θεωρούν την ανάγνωση ενός βιβλίου αγγαρεία και προτιμούν να χαλαρώσουν παίζοντας στον υπολογιστή ή στο tablet. Ένα βιβλίο όμως μπορεί να ανοίξει τους ορίζοντές τους και να τους γίνει μια ευχάριστη εμπειρία ζωής. Στη συνέχεια προτείνονται μερικοί τρόποι που μπορούν να ωθήσουν τα παιδιά στην ανάγνωση και να τους ανοίξουν νέους ορίζοντες.

• Τα παιδιά μιμούνται τις συμπεριφορές μας! Όταν εμείς διαβάζουμε και μάλιστα τους δείξουμε ότι είναι μια ευχάριστη ενασχόληση θα το προσπαθήσουν κι αυτά.
  • Τους διαβάζουμε από πολύ μικρή ηλικία. Στις πιο μικρές ηλικίες επιλέγουμε βιβλία με εικόνες και έμμετρες ιστορίες, ενώ μεγαλώνοντας επιλέγουμε βιβλία που τα συγκινούν (π.χ. με τους αγαπημένους τους ήρωες). Μπορούμε να τους κεντρίσουμε το ενδιαφέρον αν διαβάζουμε παίζοντας, δηλαδή αν αλλάζουμε τη φωνή μας ή δραματοποιώντας.
  • Επισκεπτόμαστε τη βιβλιοθήκη της πόλης μας ή κάποιο βιβλιοπωλείο, ώστε να δουν από κοντά τον πλούτο των βιβλίων και τις άπειρες επιλογές που έχουν. Συνήθως εκεί υπάρχει ένας ειδικά διαμορφωμένος χώρος, όπου μπορούμε να ξεφυλλίσουμε κάποιο βιβλίο.
  • Αφήνουμε τα παιδιά να επιλέξουν το βιβλίο που τους συγκινεί, είτε πρόκειται για πιο μικρή είτε για πιο μεγάλη ηλικία. Ακόμη, και αν είναι κάποιο ευκολοδιάβαστο βιβλίο το αγοράζουμε χωρίς να δείξουμε τη δυσαρέσκειά μας ή να το σχολιάσουμε αρνητικά.
  • Εναλλακτική λύση είναι τα ebooks που κυκλοφορούν στο εμπόριο, καθώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το κινητό ή το tablet, για να ζωντανέψουν κάποιες εικόνες του βιβλίου. Ακόμη μπορούν να ακούσουν ιστορίες και παραμύθια στην ακόλουθη σελίδα http://www.mikrosanagnostis.gr

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πώς θα αγαπήσουν τα παιδιά μας τα βιβλία;