ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΕΥΜΟΡΦΙΑ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Εργασία 2

Φεβ 20187

Την εργασία θα τη βρείτε εδώ.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργασία 2

Λουλούδι σε σχήμα καρδιάς

Φεβ 20185

Με αφορμή την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, κυκλοφορούν διάφορες εύκολες κατασκευές που μπορούν να φτιάξουν τα παιδιά για να τις χαρίσουν σε αγαπημένα πρόσωπα της οικογένειάς τους.  Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λουλούδι σε σχήμα καρδιάς

Μουσείο της Ακρόπολης

Φεβ 20184

Ένα μουσείο που αξίζει να επισκεφτούμε… έστω και διαδικτυακά.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσείο της Ακρόπολης

Βιβλία σε ρόδες

Φεβ 20184

Η Β΄τάξη του σχολείου μας συμμετέχει φέτος στο πρόγραμμα “Βιβλία σε ρόδες”. Κι όταν αναφερόμαστε σε ρόδες, εννοούμε … βαλίτσες!!! Πρόκειται για 2 βαλίτσες γεμάτες βιβλία με συγκεκριμένη θεματολογία οι οποίες παραμένουν στο σχολείο για 8 εβδομάδες. Σε αυτό το διάστημα οι εκπαιδευτικοί έχουν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν τα βιβλία μέσα στην τάξη, αλλά και οι μαθητές να τα δανειστούν στο σπίτι τους για να τα διαβάσουν. Η θεματολογία που επιλέξαμε είναι “Μυθολογία” και περιμένουμε με ανυπομονησία αρχές του άλλου μήνα να καταφθάσουν οι βαλίτσες στο σχολείο μας!!! Η λίστα των βιβλίων είναι διαθέσιμη εδώ.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιβλία σε ρόδες

Μες στο μουσείο

Φεβ 20184

Ενότητα ¨Μες στο μουσείο” αύριο για τα δευτεράκια μου και τι καλύτερο από το να ξεκινήσει η μέρα μας με το ομώνυμο τραγούδι από τη ¨Λιλιπούπολη¨.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μες στο μουσείο

Live: Ολική έκλειψη υπερ-Σελήνης

Ιαν 201831

Σήμερα θα υπάρξει μια ολική έκλειψη υπερ-Σελήνης, στη διάρκεια της οποίας τρία φαινόμενα σχεδόν θα συμπέσουν: η πανσέληνος, το κοντινό πλησίασμα του δορυφόρου μας στη Γη και η ολική έκλειψη της Σελήνης.

Υπερ-Σελήνη

Η έκλειψη, που θα διαρκέσει περίπου τρεισήμισι ώρες, θα είναι ορατή κυρίως από την κεντρική και ανατολική Ασία, την Ινδονησία και την Αυστραλία. Σήμερα, εξάλλου, το φεγγάρι θα βρεθεί στη δεύτερη κοντινότερη απόστασή του από τη Γη για όλο το 2018, μετά την κοντινότερη που είχε συμβεί την 1η Ιανουαρίου.

Στην Αθήνα η έκλειψη θα φθάσει στο αποκορύφωμά της, δηλαδή η Σελήνη θα βρίσκεται στο σημείο πιο κοντά στο κέντρο της σκιάς της Γης, περίπου στις 15:30, όταν το φεγγάρι θα είναι ακόμη κάτω από τη γραμμή του ορίζοντα, καθώς θα ανατείλει λίγο πριν τις 18:00. Αυτό θα έχει ως συνέπεια το φαινόμενο να μην είναι άμεσα ορατό στη χώρα μας. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Live: Ολική έκλειψη υπερ-Σελήνης

Ανάρτηση πολυμέσων

Ιαν 201831

Στο ιστολόγιό μας μπορούμε να ανεβάζουμε εικόνες:

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανάρτηση πολυμέσων

Καλώς ορίσατε!!!

Ιαν 201831

Μου αρέσει συνήθως να αγοράζω, όχι να πουλώ.

Ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να φτιάξω δικό μου ιστολόγιο.

Να που όμως  σήμερα ξεκινώ! Καλή ανάγνωση!!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλώς ορίσατε!!!

27/6/1913: Απελευθέρωση της Καβάλας.
Ναυτική μοίρα με επικεφαλής τον ναύαρχο Παύλο Κουντουριώτη ελιμενίζεται στην Καβάλα, απελευθερώνοντας την πόλη από τη βουλγαρική κατοχή.