Ψηφιακή τάξη

Την ψηφιακή τάξη του Α2 Τμήματος του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου Αττικής στην πλατφόρμα e-me μπορείτε να τη βρείτε στη διεύθυνση  https://e-me.edu.gr/groups/A2-5o-dim-irakleiou-attikis

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ψηφιακή τάξη

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται ότι οι διατροφικές συνήθειες των  παιδιών είναι πολύ φτωχές σε θρεπτικές ουσίες για τον οργανισμό τους.

Έρευνες έχουν δείξει ότι πολλά παιδιά δυστυχώς δεν καταναλώνουν φρούτα και λαχανικά, τρόφιμα τα οποία είναι πλούσια σε βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και προτιμούν να διατρέφονται με πρόχειρο φαγητό και σνακ πλούσια σε λίπος, ζάχαρη και αλάτι.

Με στόχο να διερευνηθούν οι διατροφικές συνήθειες των μαθητών και μαθητριών, τα παιδιά της Στ’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου Αττικής πραγματοποίησαν μία έρευνα. Η έρευνα περιελάμβανε ερωτήσεις σχετικά με τις καθημερινές διατροφικές τους συνήθειες κατά τη διάρκεια μιας βδομάδας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες έφτιαξαν το ερωτηματολόγιο και στη συνέχεια επισκέφθηκαν όλα τα τμήματα του σχολείου ώστε να υποβάλουν τις ερωτήσεις στα παιδιά. Το ερωτηματολόγιο απαντήθηκε ανώνυμα από 100 μαθητές και μαθήτριες ηλικίας 6-12 ετών. Στη συνέχεια τα δεδομένα που προέκυψαν από την έρευνα καταγράφηκαν και ομαδοποιήθηκαν από τα παιδιά της Στ’ τάξης. Τα σημαντικότερα ευρήματα της έρευνας παρουσιάζονται στα παρακάτω  ραβδογράμματα :ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Καλημέρα κόσμε!