Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών

Στιγμιότυπο από 2021-01-24 17-07-58

Κύριος στόχος του κεφαλαίου είναι η εξάσκηση των μαθητών στις προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών.Πιο συγκεκριμένα, οι επιμέρους στόχοι είναι να καταστούν οι μαθητές ικανοί να:

• εκτελούν νοερά προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών.
  • εκτελούν γραπτά και σε οριζόντια διάταξη προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών χωρίς κρατούμενο και με κρατούμενο.
  • εκτελούν γραπτά και σε κάθετη διάταξη προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών χωρίς κρατούμενο και με κρατούμενο
  • ελέγχουν την ορθότητα της πράξης που εκτέλεσαν με την αντίστροφη πράξη.
  • αντιμετωπίζουν καταστάσεις της καθημερινότητας στις οποίες απαιτούνται προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών.

πηγή: Μαθηματικά Γ τάξης, βιβλίο δασκάλου

Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών

Πολλαπλασιασμοί

Στιγμιότυπο από 2021-01-24 16-54-18

Οι στόχοι του μαθήματος αυτού είναι οι μαθητές να γίνουν ικανοί να:

• καταλαβαίνουν σε ποιες προβληματικές καταστάσεις να χρησιμοποιούν την πράξη του πολλαπλασιασμού.
    • εκτελούν με ευχέρεια την πράξη του γραπτού πολλαπλασιασμού διψήφιου με μονοψήφιο και διψήφιου με διψήφιο αριθμό
    • εκτελούν νοερά και να βρίσκουν γινόμενα του 10,100 και 1000 προσθέτοντας τα αντίστοιχα μηδενικά.
    • εκτελούν νοερά γινόμενα με δεκάδες και εκατοντάδες όπως 30 x 20, 400 x 5 κ.τ.λ..
    • ασκηθούν στην επιμεριστική ιδιότητα του πολλαπλασιασμού ως προς την πρόσθεση.

πηγή: Μαθηματικά Γ τάξης, βιβλίο δασκάλου

Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πολλαπλασιασμοί

Κλάσματα

Στιγμιότυπο από 2021-01-24 17-16-39

Βίντεο youtube

Παρουσίαση

Δείτε το στο slideshare.net

Κατηγορίες: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κλάσματα

Φυσικά Δημοτικού

planet-physics-πείραμα

Φυσικά Δημοτικού

Κατηγορίες: ΦΥΣΙΚΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυσικά Δημοτικού

Διαπολιτισμική Εκπαίδευση

intercultural

Οι βασικές αρχές που διέπουν τη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση είναι οι εξής:

1. Η αναγνώριση της ισοτιμίας των πολιτισμών και της μεταξύ τους αλληλεπίδρασης.
  2. Η ισοτιμία του μορφωτικού κεφαλαίου ατόμων διαφορετικής πολιτισμικής προέλευσης.
  3. Η εξασφάλιση του δικαιώματος όλων για ίσες ευκαιρίες στην εκπαίδευση και στη ζωή.
  4. Ο κάτω από πολιτισμικές συνθήκες αναπτυσσόμενος άνθρωπος ως αφετηρία και στόχος της διαπολιτισμικής παιδαγωγικής πράξης.
Κατηγορίες: ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαπολιτισμική Εκπαίδευση