ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Χρήσιμα έγγραφα

• ergasies mathiton

ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α! ΤΑΞΗΣ
Η θεωρητική μελέτη και έρευνα είναι μία από τις βασικές δραστηριότητες της ατομικής εργασίας. Για την υλοποίηση του ατομικού του έργου ο μαθητής ενθαρρύνετε να χρησιμοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερες πηγές πληροφόρησης, αποκτώντας έτσι μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογών για όλες τις δραστηριότητες του μαθήματος . Οι προσπάθειες που καταβάλλει για να επιλέξει , να αξιολογήσει και να συνθέσει τις πληροφορίες αυτές – του προσφέρουν την δυνατότητα να αποκτήσει εμπειρίες και δεξιότητες που θα του φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες στην μελλοντική του μαθητική ζωή.
Για να συμβαδίζει όμως η γραπτή εργασία με την κατασκευή και τα σεμινάρια, είναι καλό να χωρίζεται σε 3 φάσεις, μία για κάθε τρίμηνο , ανάλογα και με το αναλυτικό πρόγραμμα και την πορεία του μαθήματος. Ο καθηγητής λοιπόν καθοδηγεί με συγκεκριμένες οδηγίες που διανέμει σε σχετικό έντυπο , για την μορφή και το περιεχόμενο των πληροφοριών που πρέπει να παραδώσουν οι μαθητές σε κάθε τρίμηνο. Στον σύνδεσμο αυτό υπάρχουν έντυπα με αναλυτικές οδηγίες για την γραπτή εργασία , παραδείγματα εργασιών από μαθητές (-τριες), ενώ στον σύνδεσμο “οργάνωση του μαθήματος” υπάρχει ένας προτεινόμενος χωρισμός της γραπτής εργασίας ανά τρίμηνο.

;

Τα σχόλια είναι κλειστά.