Μια βόλτα στο δάσος

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που πραγματοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2016-’17 στο 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων, οι μικροί μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το δάσος και το ΚΠΕ Μουζακίου , να φυτέψουν ελιές και να γίνουν και οι ίδιοι μικροί πυροσβέστες!!! (περισσότερα…)

Παιδί και ελεύθερος χρόνος

Η έννοια ελεύθερος χρόνος είναι σημαντκός παράγοντας δημιουργίας για τον άνθρωπο και ιδιαίτερα για το παιδί. Στον ελεύθερο του χρόνο το παιδί αναπτύσσει πρωτοβουλίες, διευρύνει τις γνώσεις του και τις εμπειρίες του με δραστηριότητες που το ίδιο επιλέγει.

Πόσο όμως χρόνο διαθέτει σήμερα ένα παιδί στην Ελλάδα για τις εξωσχολικές του δραστηριότητες; Στην ιστοσελίδα  “Εκτός Προγράμματος” δημοσιεύτηκαν τα αποτελέσματα μιας έρευνας σχετικά με τον ελεύθερο χρόνο που διαθέτουν οι μαθητές για εξωσχολικές δραστηριότητες. Δείτε εδώ: