Η ανάπτυξη των νέων τεχνολογιών και οι δυνατότητες που αυτές προσφέρουν τυχαίνουν ευρείας κοινωνικής αποδοχής.  Από αυτά τα δεδομένα δεν θα μπορούσε να εξαιρεθεί η εκπαιδευτική διαδικασία καθώς με τη συμβολή των νέων τεχνολογιών επιτυγχάνεται ο βασικός στόχος της η ποιοτική αναβάθμιση της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Μια από τις δυνατότητες που προσφέρονται είναι τα ιστολόγια-blog.

Για το λόγο αυτό δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο ιστολόγιο για να λειτουργήσει με πολλούς τρόπους . Καταρχήν να αξιοποιηθεί στη διδασκαλία της Γερμανικής  Γλώσσας στο σχολείο , όπου θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί: 1)  ως χώρος δημοσίευσης των εργασιών των μαθητών, 2) ως χώρος δημιουργικότητας και εκπαιδευτικού παιχνιδιού : με δημιουργία ψηφιακής εφημερίδας, αλλά και ανάρτηση ψηφιακών παιχνιδιών και κουίζ ως ανατροφοδότηση της γνώσης, 3) ως χώρος προσχώρησης και διερεύνησης της γνώσης πέρα των παραδοσιακών τρόπων όπως με ανάρτηση βίντεο, φωτογραφιών , μουσικών κομματιών.

Το ιστολόγιο εκτός από τους μαθητές απευθύνεται  κυρίως στους εκπαιδευτικούς ΠΕ07 (Γερμανικής   Γλώσσας ).  Εδώ θα αναρτούνται διάφορα εκπαιδευτικά σενάρια για το μάθημα των Γερμανικών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, ψηφιακές ασκήσεις και παιχνίδια που έχουν δημιουργήσεις οι εκπαιδευτικοί αλλά κυρίως καινοτόμες δράσεις  που έχουν υλοποιήσει στο σχολείο μέσα από τα διάφορα προγράμματα Πολιτισμού ή περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.