Από το Σύμπαν στο Μικρόκοσμο-κυνηγώντας το Σωματίδιο Higgs

Ομάδα μαθητών του 20υ ΓΕΛ ΚΟζάνης έλαβε μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Από το Σύμπαν στο Μικρόκοσμο-κυνηγώντας το Σωματίδιο Higgs” με συντονίστριες τις συναδέλφους Σμυρλή Βασίλική ΠΕ04 και Βαγιαννίδου Ελένη ΠΕ06. Οι μαθητές κι οι καθηγήτριες τους στα πλαίσια της εκπαιδευτικής αυτής συνεργασίας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή και να ερευνήσουν τομείς από πολλές επιστήμες όπως η Φυσική, η Βιολογία η Θεολογία και η Φιλοσοφία.
Αποκορύφωμα της έρευνας ήταν η επίσκεψη της εκπαιδευτικής ομάδας στο CERN, όπου οι συμμετέχοντες είδαν από κοντά τις έρευνες των επιστημόνων στη σωματιδιακή Φυσική.

Στο παρακάτω αρχείο θα δείτε την παρουσίαση της εργασίας που έκαναν οι μαθητές της ομάδας πάνω στο αντικείμενο του συγκεκριμένου προγράμματος στις 28 Απριλίου 2014, στην αίθουσα Κοβεντάρειο στην Κοζάνη.

2_GEL_Higgs

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Από το Σύμπαν στο Μικρόκοσμο-κυνηγώντας το Σωματίδιο Higgs

Καλημέρα κόσμε!