Η Μαγεία των Φυσικών Επιστημών

Οι φυσικές επιστήμες στο γυμνάσιο

Τι είναι Δημιουργικότητα;

Φεβ 202025

Δημιουργικότητα είναι ένα περίπλοκο φαινόμενο που λαμβάνει χώρα όταν ένα ή περισσότερα άτομα καταφέρουν  να εκφράσουν την προσωπικότητα τους, τα συναισθήματα τους, τα ταλέντα τους, τις εμπειρίες τους με διαφορετικούς τρόπους όχι τυποποιημένους και ομοιόμορφους αλλά με φαντασία πρωτοτυπία και καινοτομία μέσα σε ένα περιβάλλον που τα ενθαρρύνει και τα αποδέχεται. Η Έννοια της Δημιουργικότητας υπάρχει σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας και είναι κινητήριος μοχλός της εξέλιξης του ανθρώπινου πολιτισμού.

Κατά την γνώμη μου το περιβάλλον του σχολείου είναι ένας χώρος όπου θα πρέπει να ενθαρρύνεται η συνεργατική δημιουργικότητα. Θα πρέπει να οι σχεδιαστές των εκπαιδευτικών προγραμμάτων να  τα διαμορφώσουν έτσι που να κυριαρχεί η συνεργατικότητα στην  οικοδόμηση της γνώσης και η χρήση εναλλακτικών προσεγγίσεων που να προάγουν  την πρωτοτυπία και την καινοτομία

Το σημερινό σχολείο καλείται να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός κόσμου που αλλάζει με τόσο γρήγορους ρυθμούς που οι γνώσεις και οι δεξιότητες που παρέχει στους μαθητές του πολύ γρήγορα θα θεωρούνται παρωχημένες. Η πληθώρα και πολλαπλότητα των πληροφοριών, η ταχύτατη απαξίωση των γνώσεων, η παγκόσμια δικτύωση οδηγεί το σχολείο να ενστερνιστεί άλλους ρόλους και πρακτικές ώστε να προσφέρει στους μαθητές την ικανότητα να λειτουργήσουν ικανοποιητικά μέσα ένα άγνωστο μέλλον.

Ο καλύτερος τρόπος για να εκπαιδεύσουμε τους αυριανούς πολίτες του κόσμου είναι  μέσα από συνεργατικά περιβάλλοντα που ενισχύουν την δημιουργικότητα και καλλιεργούν τις δεξιότητες των παιδιών να οικοδομήσουν την γνώση  μέσα από τα δικά τους μοναδικά χαρακτηριστικά και δεξιότητες και να δώσουν το προσωπικό τους  νόημα στην εκπαιδευτική διαδικασία. Το σχολείο δεν θα πρέπει να μείνει ουραγός των εξελίξεων αλλά πρωτοπόρος και γι αυτό επιβάλλεται να αναμορφώσει τα προγράμματα σπουδών έτσι ώστε να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της εποχής μας.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι είναι Δημιουργικότητα;