Ιστολόγιο

«ΟΨΕΙΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ»

Κατά τη διάρκεια του μήνα Μαρτίου, και σε τρεις διαφορετικές δίωρες συναντήσεις, η προσκεκλημένη της Ε΄ Τάξης του σχολείου μας, κα Γιάννα Κατσουγκράκη, υπεύθυνη αρχαιολόγος της Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων, μας παρουσίασε τις εξής τρεις διαφορετικές όψεις του βυζαντινού πολιτισμού: ενδυμασία, βυζαντινές εικόνες και διατροφή.
Με γνώμονα την πολυαισθητηριακή προσέγγιση, τη βιωματική μάθηση και τη συναισθηματική εμπλοκή του μαθητή, τα παιδιά, εκτός από την παρακολούθηση των τριών παρουσιάσεων μέσω βιντεοπροβολέα, είχαν την ευκαιρία να φτιάξουν το καθένα το δικό του πήλινο δοχείο (διατροφή) και το δικό του πασουμάκι στο νούμερό του!!! (ενδυμασία). Κατά την παρουσίαση της τέχνης των βυζαντινών εικόνων παρουσιάστηκε και η τέχνη της συντήρησής τους από τον συντηρητή αρχαιοτήτων κο Τάκη Αγαθία, ο οποίος μοιράστηκε τα μυστικά της τέχνης του αλλά και τα εργαλεία του με τα παιδιά!
Και οι τρεις αυτές συναντήσεις μας κρίθηκαν ως ιδιαίτερα ευχάριστες και παραγωγικές, μια και ήταν εκτός από θεωρητικές και βιωματικές και διαθεματικές (ιστορία-θρησκευτικά-εικαστικά-γεωγραφία-γλώσσα).
Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως την αρχαιολόγο, κα Γιάννα Κατσουγκράκη, που μοιράστηκε την τόσο προσεγμένη προσωπική της εργασία μαζί μας και μας ξενάγησε στον τόσο πλούσιο βυζαντινό πολιτισμό με τον ιδιαίτερο τρόπο της, τον κο Τάκη Αγαθία, συντηρητή αρχαιοτήτων, που μας εισήγαγε στην μαγική τέχνη της συντήρησης της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, καθώς και την κα Ηλιάννα Γκαϊντατζή, δασκάλα εικαστικών του σχολείου μας, για την πολύτιμη βοήθεια που μας προσέφερε κατά τη διάρκεια διαχείρισης του πηλού.

ΟΨΕΙΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ-Ε΄ ΤΑΞΗ

Καλημέρα κόσμε!

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén