To eTwinning υποστηρίζει την πρωτοβουλία ‘Move2Learn, Learn2Move’

Με την ευκαιρία του εορτασμού των 30 χρόνων του Erasmus, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προσφέρει καινούργιες ευκαιρίες στους νέους ανθρώπους να ταξιδέψουν και να ανακαλύψουν την Ευρώπη. Με αυτή τη νέα πρωτοβουλία, οι νέοι που συμμετέχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα θα έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στην Ευρώπη για να συναντήσουν τους Ευρωπαίους εταίρους τους. Υπολογίζεται ότι περίπου 5000 ως 6000 μαθητές/φοιτητές θα λάβουν εισιτήριο ταξιδιού.

Το eTwinning έχει επιλεγεί να αποφασίσει ποιοι θα λάβουν τα ταξιδιωτικά κουπόνια, μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών/σπουδαστών ηλικίας 16 ετών και άνω που έχουν λάβει μέρος σε έργα του eTwinning βραβευμένα με Εθνική Ετικέτα Ποιότητας εφέτος. Προτεραιότητα θα δοθεί σε έργα που αφορούν στο θέμα της ‘Συμπερίληψης’. Η περίοδος των αιτήσεων, της αξιολόγησης και της επιλογής θα λάβει χώρα τον Ιούνιο και τον Ιούλιο. Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να ξεκινήσουν τα ταξίδια από τον Αύγουστο.

Πηγή: https://www.etwinning.net/el/pub/highlights/move2learn.htm

Κατηγορίες: eTwinning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.