Leonardo Fibonacci

Φεβ 20183

Ο Φιμπονάτσι παίρνει ως δεδομένο ένα ιδανικό πληθυσμό κουνελιών και κάνει τις εξής υποθέσεις: έχουμε ένα νεογέννητο ζευγάρι κουνελιών (αρσενικό και θηλυκό) σε ένα χωράφι, τα κουνέλια είναι σε θέση να ζευγαρώσουν σε ηλικία ενός μήνα από τη γέννησή τους, έτσι ώστε

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Leonardo Fibonacci

Ο Πύργος Τηλεόρασης του Βερολίνου

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Ανακοινώσεις | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Πύργος Τηλεόρασης του Βερολίνου

Άσκηση Γεωμετρίας

Ιαν 201828

Παρακάτω σας δίνω την άσκηση Γεωμετρίας που είχαμε κάνει στην τάξη

Άσκηση_Γεωμετρίας

Για όσους δε χρησιμοποιούν το Microsoft Word, η ίδια άσκηση παρακάτω σε μορφή pdf

Άσκηση_Γεωμετρίας (pdf)

από κάτω από: Μαθηματικά Γυμνασίου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Άσκηση Γεωμετρίας

Ο Πολλαπλασιασμός πιο εύκολα!

Ιαν 201828

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί μια εύκολη και διασκεδαστική μέθοδο για να κάνετε πολλαπλασιασμό

Στην παρουσίαση που ακολουθεί, δείτε έναν εύκολο τρόπο για να κάνετε πολλαπλασιασμό δεκαδικών

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Μαθηματικά Γυμνασίου | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Πολλαπλασιασμός πιο εύκολα!

Το Ατόμιο

Ιαν 201820
filename-atomium-todayout

Το Ατόμιο κατασκευάστηκε για την Παγκόσμια Έκθεση των Βρυξελλών (Expo ’58). Το ύψους 103 μέτρων μνημείο Ατόμιο (Atomium) αναπαριστά την κυψελίδα ενός κρυστάλλου σιδήρου, μεγεθυμένη κατά 165 δισεκατομμύρια φορές, με κάθετο σώμα διαγώνια, σωλήνες κατά μήκος των 12 άκρων του κύβου και από τις 8 κορυφές προς το κέντρο.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Ανακοινώσεις | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Ατόμιο

Η Εξέλιξη των Επιστημών κατά τη Βιομηχανική Επανάσταση

Ιαν 201819

Η Βιομηχανική Επανάσταση

Με τον όρο Βιομηχανική Επανάσταση εννοούμε την ιστορική περίοδο εκατό περίπου ετών (1760-1860), η οποία χαρακτηρίζεται από ένα πολύπλοκο σύστημα ραγδαίων αλλαγών και ανακατατάξεων σε επιστημονικό, οικονομικό, κοινωνικό και πνευματικό επίπεδο. Η Βιομηχανική Επανάσταση συντελέστηκε στη Μεγάλη Βρετανία στα μέσα του 18ου αιώνα και έως και μετά τα μέσα του 19ου αιώνα, σταδιακά επεκτάθηκε, με παραπλήσια μορφή, και σε άλλες ευρωπαϊκές και δυτικές κοινωνίες, κυρίως στη Γαλλία και τις ΗΠΑ έτσι, ώστε οι καθαρά αγροτικές κοινωνίες σταδιακά μεταβλήθηκαν σε βιομηχανικές. Παράλληλα, με τις ιδέες του διαφωτισμού που επικράτησαν μετά τη Γαλλική Επανάσταση, η Βιομηχανική Επανάσταση διαμόρφωσε σταδιακά και τον κατάλληλο ιδεολογικό μανδύα που απαιτείτο για να επικρατήσει.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Δράσεις | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Εξέλιξη των Επιστημών κατά τη Βιομηχανική Επανάσταση

About us

To 49 Γυμνάσιο Αθήνας ιδρύθηκε το 1978 και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του ’80 στεγαζόταν στα μάλλον ανεπαρκή κτίρια της σχολής «Ήφαιστος» μερικά τετράγωνα μακριά από τη σημερινή του θέση. Κατόπιν μετακόμισε στο σημερινό κτίριο όπου όμως συστεγαζόταν για κάποια χρόνια με το Λύκειο και ως εκ τούτου λειτουργούσε σε εναλλακτική βάρδια, πρωί – απόγευμα. Κάποια στιγμή, επιτέλους, το Λύκειο απέκτησε δικό του κτίριο και φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση.
Το κτίριο του σχολείου μας, είναι σχετικά σύγχρονο, και αρκετά καλοδιατηρημένο, αν και με κάποιες σοβαρές κατασκευαστικές αβλεψίες. Για παράδειγμα δεν υπήρξε πρόβλεψη ούτε για Εργαστήρια (Πληροφορικής – Τεχνολογίας και Φυσικής-Χημείας) ούτε για αίθουσες Ξένων Γλωσσών ή για Σχολική Βιβλιοθήκη.
Το σχολείο βρίσκεται στην οδό Τσούντα κοντά στον σταθμό του ηλεκτρικού «Αγ. Ελευθέριος» στα Πατήσια. Ο αριθμός των τμημάτων όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας του σχολείου δεν ήταν σταθερός. Υπήρξε περίοδος που το σχολείο είχε έντεκα τμήματα όπως υπήρξε και περίοδος που λειτουργούσαν οκτώ τμήματα.

Αύγουστος 2024

Μετάφραση