Έκτακτη Ανακοίνωση

Λόγω υψηλών θερμοκρασιών που προβλέπονται για τις επόμενες ημέρες έως και την Πέμπτη 13-6-2024.  Οι όποιες προγραμματισμένες εργασίας σας  αναμένονταν να αναρτηθούν στην πλατφόρμα με καταλυτική ημερομηνία την  14-6-24, θα λάβουν παράταση κατά 3 ημέρες.

Σας ευχαριστώ

Ο καθηγητής

Εμμανουήλ Τζουγανάκης

Ηλεκτρικές Μηχανές Συνεχούς Ρεύματος

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 06 02 172013

Οι ηλεκτρικοί κινητήρες αποτελούν μια κατηγορία στρεφόμενων ηλεκτρικών μηχανών. Το βασικό στοιχείο μιας στρεφόμενης ηλεκτρικής μηχανής είναι η μετατροπή ενέργειας από ηλεκτρική σε μηχανική μορφή και αντίστροφα. Υπάρχουν τρεις τρόποι λειτουργίας των ηλεκτρικών μηχανών. Η λειτουργία τους σαν κινητήρες, σαν γεννήτριες και σαν πέδες.
Στην ηλεκτροτεχνία, οι κινητήρες και οι γεννήτριες ρεύματος είναι μηχανήματα αντίστοιχης δομής και αντίστροφης λειτουργίας, στους κινητήρες το ηλεκτρικό ρεύμα μετατρέπεται σε μηχανική ενέργεια. Στο σημερινό μας μάθημα θα περιοριστούμε στην αρχή λειτουργίας των μηχανών Συνεχούς Ρεύματος (Σ.Ρ.) και τις εφαρμογές αυτών.

Υπάρχει  παρακάτω σύνδεσμος για ένα βίντεο λειτουργίας κινητήρα Συνεχούς Ρεύματος:

Πλεονεκτήματα και δυσκολίες των επαρχιακών σχολείων

Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει αρκετά πλεονεκτήματα σχετικά με την υπηρεσία μας στα επαρχιακά σχολεία. Πρώτα από όλα μας δίνει την δυνατότητα να αναπτύξουμε πιο ¨ουσιαστικές¨ σχέσεις με τα παιδιά …..