Μια τελευταία σκέψη (greek)/ The last thought about the project

penhntakopos.jpg

Όταν το φθινόπωρο αποφασίσαμε ( μαθητές-μαθήτριες και καθηγήτρια) να συμμετέχουμε σε αυτή τη διαδικασία το κάναμε με χαρά. Δεν φανταζόμασταν όμως τότε, πως αυτή η εργασία θα μας ταξίδευε σε μια Ιθάκη. Δε φανταστήκαμε ότι ο δρόμος που παίρναμε θα μας επεφύλασσε τόσες εκπλήξεις , πως θα ήταν «γεμάτος περιπέτεια, γεμάτος γνώση».Και ενώ από ένα σημείο και μετά πιστεύαμε ότι φτάναμε στο τέρμα, ξεγελιόμασταν με τα παιχνιδίσματα του μακρινού ορίζοντα και όλο κάποιο νέο κομμάτι γνώσης πρόβαλε για να εξερευνήσουμε, όλο σε νέους δρόμους χανόμασταν.Τα παιδιά ενθουσιασμένα κυνηγούσαν  καινούργιες προκλήσεις και σαν το φυτίλι άναβαν τη φωτιά της περιέργειας σε περισσότερους συμμαθητές τους και συμμαθήτριες που με τη σειρά τους και αυτοί, αυτές επιζητούσαν κάτι να προσφέρουν στο πρόγραμμα. Το ορμητικό ποτάμι της  παιδικής ενέργειας αλλά και η έκπληξή μου για τις πολλές δεξιότητες που έχουν στις Νέες Τεχνολογίες οι μικροί μαθητές και μαθήτριές μου και η όρεξή τους να μαθαίνουν όλο και περισσότερα με παρέσυραν και μένα σε οίστρο  δημιουργίας.Τα έχει όλα τα πιο πάνω τελικά το etwinning. Είναι ένας άνεμος καινοτομίας και δημιουργίας που μαζί του ταξιδεύει κανείς όχι μόνο σε άλλες χώρες και άλλες πολιτισμούς αλλά κυρίως σε καινούργια μονοπάτια της γνώσης.Για όλο αυτό ευχαριστώ*      τη συνάδελφο Adele Berezovskaja του σχολείου Azuolas του Prienai της Λιθουανίας και τους μαθητές και μαθήτριές της για την αποδοχή της συνεργασίας και τη συνεργασία τους *      το διευθυντή του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου για τη σχολική χρονιά 2008-2009, κ. Παπανικολάου και το Σύλλογο των καθηγητών που διευκόλυναν την προσπάθειά μας.*      Τις καθηγήτριες των Αγγλικών του σχολείου μας, κ. Δημοπούλου Γεωργία για το 2008-2009 και κ. Κανιούρα Ουρανία για το 2009-2010 και τη συνάδελφο κ Φωτεινή Καββέτσου.*      το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για τη φιλοξενία του Blog*      την Ομάδα Ανάπτυξης του ΠΣΔ για την πολύτιμη βοήθειά της*      όλους τους μαθητές και μαθήτριές μου για την καλή συνεργασία που είχαμε αλλά και για όλα αυτά που με έμαθαν και με μαθαίνουν συνέχεια.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια: Σοφία Γ. Σμυρνή

… continue reading this entry.

The benefits of our project

Πως μας ωφέλησε το etwinning και η δημιουργία του ιστολογίου(greek)

Σε αυτή τη σελίδα και στο αντίστοιχο αρχείο μπορείτε να δείτε τον απολογισμό μας σε σχέση με το έργο μας.

e_stologio.pdf

The results of the questionnaire which was given to children

Here we can study the graphics with the results of the answers, which were given by the children, a

to the questionnaire.