Βιωματική άσκηση για εκπαιδευτικούς

XΑΛΚΙΔΑ 5-12-2010
ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών ΠΕΚ ΛΑΜΙΑΣ Επιμορφώτρια : Msc Tσαρουχά Ελένη ΠΕ07
Βιωματικό Εργαστήριο
Αγαπητοί εκπαιδευτικοί πριν ξεκινήσετε το δύσκολο επάγγελμά σας απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Αγαπώ τα παιδιά και θέλω να τα παρακινώ στη μάθηση και να τα καθοδηγώ?
2. Είμαι αφοσιωμένος/η στο να βοηθώ κάθε παιδί να πετύχει το μέγιστο δυνατό?
3. Διαθέτω αρκετή ενέργεια για να περάσω την ημέρα μου σε μια τάξη γεμάτη παιδιά/εφήβους?
4. Μπορώ να δω τα πράγματα μέσα από τα μάτια ενός παιδιού/εφήβου?
5. Είμαι ανοικτός/ή σε νέες μεθόδους διδασκαλίας και μάθησης?
6. Είμαι διατεθειμένος/η να συνεχίσω τη δική μου ενημέρωση κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας μου, συνέδρια και διάβασμα?
7. Είμαι διατεθειμένος/η να μοιραστώ ιδέες και στρατηγικές με τους συναδέλφους μου και να αποδεχτώ δικές τους προτάσεις?
8. Διαθέτω την αυτογνωσία που θα μου επιτρέψει να αναγνωρίσω τυχόν ενδείξεις άγχους και να φροντίσω τις δικές μου ψυχικές ανάγκες, όπως να ζητήσω βοήθεια αν μου χρειαστεί?
9. Γνωρίζω τα κίνητρά μου, τα όριά μου, τις δυνάμεις και τις αδυναμίες μου σε μια σχολική κατάσταση?
10. Διαθέτω την αυτογνωσία που θα μου επιτρέψει να μη διευθετώ τα προβλήματά μου μέσω των μαθητών μου?
11. Έχω άλλα ενδιαφέροντα εκτός από το σχολείο, όπως οικογένεια, χόμπι κλπ?
12. Μπορώ να χρησιμοποιώ τις καλοκαιρινές μου διακοπές και άλλα διαλείμματα για να ανανεωθώ να ξεκουραστώ, να γεμίσω τις «μπαταρίες» μου ώστε να επιστρέψω στο σχολείο ανανεωμένος/η χαρούμενος και γεμάτος/η θετική ενέργεια?
Αν απαντήσετε αγαπητοί συνάδελφοι αρνητικά στα περισσότερα ερωτήματα αυτοαξιολόγησης θα πρέπει να εξετάσετε σοβαρά το ενδεχόμενο άλλης επαγγελματικής αποκατάστασης.

Θέματα για Προβληματισμό
1. «Θα θέλατε να ταξιδέψετε μ’ένα αεροπλάνο που το πιλοτάρει ένας πενηντάχρονος πιλότος ο οποίος δεν έχει παρακολουθήσει κανένα πρόγραμμα επιμόρφωσης πέρα από την αρχική του εκπαίδευση, πριν από τριάντα χρόνια?»
2. «Θα θέλατε να σας χειρουργήσει ένας εξηντάχρονος χειρούργος που δεν έχει παρακολουθήσει κανένα συνέδριο ούτε έχει διαβάσει κάποιο ιατρικό περιοδικό από τα φοιτητικά του χρόνια?
3. «Είναι τα παιδιά του 21ου αιώνα υποχρεωμένα να μάθουν από εκπαιδευτικούς που χρησιμοποιούν μεθόδους τις οποίες διδάχθηκαν στη σχολή τους πριν 10, 20 ή 30 χρόνια?»
Πηγή: «ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ»
ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ BONNIE MILLER – UNESCO-2002