Δεν έχει οριστεί χαρακτηριστική εικόνα για το άρθρο.

Δραστηριότητα 1

Ονοματεπώνυμο: Συλλέκτη Ευαγγελία (ατομική)

Δραστηριότητα 1η: Εκφώνηση: Οι επιμορφούμενοι καλούνται: Με τη βοήθεια μιας μηχανής αναζήτησης: • να αναζητήσουν ένα βίντεο που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν διδακτικά στο γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους • να δημιουργήσουν ένα έγγραφο κειμένου (το πολύ 200 λέξεις) κάνοντας αναφορά στη διδακτική αξιοποίηση του ευρήματος. Στο αρχείο κειμένου να υπάρχει δεσμός (υπερσύνδεση) προς το βίντεο και • να αναρτήσουν το κείμενό τους στον «Χώρο αποστολής αρχείων ασύγχρονων δραστηριοτήτων, Μεσοδιάστημα: Συνεδρία 1 & 2» με όνομα αρχείου: S1_eponymo_onoma.docx.

Υλοποίηση 1ης δραστηριότητας:

Το παραπανω βίντεο το χρησιμοποιω στα τμήματα της Ε' και ΣΤ' τάξης των δημοτικών σχολείων. Βεβαίως μπορεί να προβληθεί και σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα είναι σίγουρα πιο κατανοητό.
Θέμα του η ασφάλεια στο διαδίκτυο, η οποία παρουσιαζεται στο βίντεο με ένα έξυπνο μεταφορικό τρόπο. Το βίντεο προβάλεται για πρώτη φορά στα παιδιά χωρίς να δωθεί κάποια εξήγηση έτσι ώστε να αναρωτηθούν, τι προσπαθει να μας πεί και να αρχίσουν να προβληματίζονται. Με την ολοκλήρωση του και βλέποντας οι μαθητές την επωνυμία του παντοπολείου "Το διαδίκτυο" μπορούμε να ξεκινήσουμε τη συζήτηση για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και να δούμε ένα ένα τα μηνύματα που προσπαθεί να περάσει.
Το βίντεο βόηθα πολύ στο να αντιληφθούν οι μαθητές ότι στο διαδίκτυο υπάρχει και επιβλαβές περιεχόμενο αλλά και άνθρωποι που κρύβονται πίσω από ένα πληκτρολόγιο και προσπαθούν να μας βλάψουν.