Επιστροφή σε Εκπομπές 2012-13

3 χιλιάδες Χρόνια Μουσικής

Είμαστε  οι μαθητές και οι δασκάλες της ΣΤ’ τάξης του 2ου  Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης. Ένα από τα πιο παλιά σχολεία στην πόλη μας  με παράδοση στις ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις. Χαιρόμαστε που  ανήκουμε στη μεγάλη παρέα του σχολικού ραδιοφώνου μια πρωτοβουλία που αξίζει τα συγχαρητήριά μας.  Πιστεύουμε ότι μέσα από το μουσικό μας ταξίδι το οποίο θα ξεκινήσει από το μακρινό παρελθόν της αρχαιότητας μας θα γνωρίσουμε, θα αισθανθούμε, θα συγκινηθούμε, θα έρθουμε πιο κοντά. Ελπίζουμε ότι οι εκπομπές μας θα σας διασκεδάσουν, θα σας ενημερώσουν, θα σας μεταφέρουν σ’ άλλες εποχές, που ίσως οι περισσότεροι έχουμε ξεχάσει. Μια νοσταλγική πορεία με εκπλήξεις θα μας κρατήσει συντροφιά στις δύσκολες και έντονες μέρες που περνάμε. Μια δροσερή νότα από ακούσματα αρχαιοελληνικά, βυζαντινά, παραδοσιακά, έντεχνα ελληνικά, επετειακά. Ελάτε μαζί μας στο ταξίδι αυτό παρακολουθώντας τη σειρά εκπομπών με τίτλο «3000 Χρόνια Ελληνικές Μουσικές Διαδρομές».

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/esr-2011-2013/esr-2012-13/%ce%b5%ce%ba%cf%80%ce%bf%ce%bc%cf%80%ce%ad%cf%82-2/3xilselides/