Ακούστε την Τετάρτη 3 Ιουνίου, το μεγάλο αφιέρωμα του ESR για την παγκόσμια μέρα κατά του καπνίσματος

quit-smoking-pro-appΤην Τετάρτη 3 Ιουνίου και σε επανάληψη την Πέμπτη 4 Ιουνίου από τις 19:45 μέχρι τις 22:00, θα μεταδοθεί το αφιέρωμα του European School Radio κατά του καπνίσματος. Ακούστε τις δημιουργίες μαθητών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που ετοίμασαν για τους ακροατές του μαθητικού ραδιοφώνου. Τα ραδιοφωνικά μηνύματα θα ακούγονται ολόκληρη την ημέρα και το αφιέρωμα με εκπομπές των σχολείων θα ξεκινήσει ένα τέταρτο πριν τις 8 το απόγευμα.

Τα ραδιοφωνικά μηνύματα που θα ακούγονται, και συμμετείχαν στον διαγωνισμό του European School Radio “Κάν’ το να ακουστεί”,  είναι:

Σποτ Κάπνισμα όχι εμείς – Κέντρα πρόληψης

ΤΣΙΓΑΡΟ_STOP – 66ο ΔΣ Αθηνών

No smoking!!! – 4ο Δημοτικό Σχολείο Ζακύνθου

Κάπνισμα  – 4ο ΓΕΛ Πετρούπολης

ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ –  2o ΓΕΛ Πύργου

ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ! – Γυμνάσιο Πομπίας

Kάπνισμα – 2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου

Ναι στη ζωή – 1o ΕΠΑΛ Καβάλας.

Οι εκπομπές του αφιερώματος είναι:

Ο Παλμός των Θυμιανών λέει ΌΧΙ στο Κάπνισμα
ΔΣ Αγίου Μηνά Θυμιανών Χίου
Εκπομπή για το κάπνισμα – 4ο ΓΕΛ ΠΕΥΚΩΝ
 ΚΑΠΝΙΣΜΑ; ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, λέμε νωρίς – 2o & 4ο ΔΣ Πεύκων

Το αφιέρωμα ετοιμάστηκε με αφορμή  την  Παγκόσμια ημέρα κατά του καπνίσματος 31/5, το European School Radio και τα Κέντρα Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Νομού Θεσσαλονίκης (ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΦΑ, ΕΛΠΙΔΑ, ΠΥΞΙΔΑ & ΣΕΙΡΙΟΣ) προχωράμε στην αξιοποίηση του διαδικτυακού ραδιοφώνου προκειμένου να στείλουμε μηνύματα πρόληψης του καπνίσματος σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς και να φωνάξουμε δυναμικά «ΚΑΠΝΙΣΜΑ; ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, λέμε νωρίς».

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2015/06/02/akoyste-tin-tetarti-3-ioynioy-to-megalo/