Το 10ο Δημ. Σχ. Ηλιούπολης συμμετέχει στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στις 6 Οκτωβρίου 2014 το 10ο Δημ. Σχ. Ηλιούπολης συμμετείχε στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού η οποία τίθεται σε εφαρμογή στο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου» και έχει θέμα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι». Σύμφωνα με την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου «’Ολοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης. Κάθε άνθρωπος δικαιούται να επικαλείται όλα τα δικαιώματα και όλες τις ελευθερίες […] χωρίς καμία απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή, την περιουσία, τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση». Στόχος της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού είναι να προσεγγίσουν τα παιδιά τo θέμα του σεβασμού στη διαφορετικότητα, να ενημερωθούν για τα φαινόμενα του ρατσισμού και της ξενοφοβίας και παράλληλα να αθληθούν. Η εκδήλωση συνδύασε (α)αθλήματα (ποδόσφαιρο, βόλεϊ, μπάσκετ) που οργάνωσαν οι Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής κ. Νίκος Κούκης και κ. Θανάσης Οικονομόπουλος, (β)ταινίες και βίντεο με θέμα τη διαφορετικότητα που παρακολούθησαν οι μαθητές κατά ηλικιακές ομάδες και τις συζήτησαν με τους εκπαιδευτικούς στην τάξη και (γ) εικαστικές κατασκευές πάνω στο θέμα. Μέσα από τη χαρά του παιχνιδιού, τη δημιουργία, τη συζήτηση και τον προβληματισμό τα παιδιά έκαναν ένα πρώτο βήμα προς την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2014/10/06/%cf%84%ce%bf-10%ce%bf-%ce%b4%ce%b7%ce%bc-%cf%83%cf%87-%ce%b7%ce%bb%ce%b9%ce%bf%cf%8d%cf%80%ce%bf%ce%bb%ce%b7%cf%82-%cf%83%cf%85%ce%bc%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%ad%cf%87%ce%b5%ce%b9-%cf%83%cf%84%ce%b7/