Το 10ο Δ.Σ. Ηλιούπολης πάει … Καλάβρυτα

RFΟι “Time Voyagers”  του 10ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης θα βρεθούμε στα Καλάβρυτα στο 1ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου για να παρουσιάσουμε και να σχολιάσουμε τη δράση μας στο European School Radio στο οποίο συμμετείχαμε τη σχολική χρονιά 2013-14 για πρώτη φορά. Το Πολιτιστικό Καινοτόμο Πρόγραμμα “Ταξίδι στο …παρελθόν” με θέμα το ραδιόφωνο συνδυάστηκε με το eTwinning project  “Family Ties” με θέμα τη Συμφιλίωση Οικογένειας και Εργασίας και τα παιδιά της Στ’ ασχοληθήκαμε με τις δεκαετίες ’70 κι ’80, πήραμε συνεντεύξεις από τους γονείς μας που ήταν παιδιά κι έφηβοι εκείνη την εικοσαετία και ετοιμάσαμε  8 «ταξίδια στο παρελθόν» με θέματα όπως η εκπαίδευση, η μόδα, ο κινηματογράφος, το θέατρο, το ραδιόφωνο, η τηλεόραση, τα αθλητικά, η μουσική, ελληνική και ξένη. Εργαστήκαμε σε ομάδες και συμμετείχαμε όλοι στη συλλογή πληροφοριών με συνεντεύξεις και σερφάρισμα στο διαδίκτυο. Προετοιμάσαμε και ηχογραφήσαμε, στο χώρο του σχολείου αλλά και στο Media Lab της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Ηλιούπολης, 5 εκπομπές στα ελληνικά και 3 στα αγγλικά. Αυτά και άλλα πολλά που μάθαμε και νιώσαμε θα μοιραστούμε με «συναδέλφους» από τις 10 έως τις 12 Απριλίου στα Καλάβρυτα!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2014/04/06/%cf%84%ce%bf-10%ce%bf-%ce%b4-%cf%83-%ce%b7%ce%bb%ce%b9%ce%bf%cf%8d%cf%80%ce%bf%ce%bb%ce%b7%cf%82-%cf%80%ce%ac%ce%b5%ce%b9-%ce%ba%ce%b1%ce%bb%ce%ac%ce%b2%cf%81%cf%85%cf%84%ce%b1/