Ημερίδα Παρουσίασης Καλών Πρακτικών για ΠΕ19 στο Μεσολόγγι

mesologgi1Το European School Radio αποτελεί το αντικείμενο μιας έρευνας που σχεδιάστηκε και διεξήχθη σε διασχολικό επίπεδο στην Περιφερειακή Ενότητα Αχαϊας. Συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες δύο δημοτικών σχολείων που συμμετείχαν με ραδιοφωνικές εκπομπές στο ESR τη σχολική χρονιά παρατηρήρηκαν από τους εκπαιδευτικούς τους καθ’όλη τη διάρκεια της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα και τέλος απάντησαν οι μαθητές σε ένα ερωτηματολόγιο σχετικά με την αξιολόγηση του εν λόγω προγράμματος.

Πρόκειται για μια έρευνα-δράση με τίτλο “Διαδικτυακό Ραδιόφωνο, εναλλακτικό περιβάλλον μάθησης” που έγινε από τους εκπαιδευτικούς- μέλη του ESR: Νικόλαο Μπακόπουλο (35ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας) και Ευτυχία Τούλιου (Δημοτικό Σχολείο Ελαιώνα), τα αποτελέσματα της οποίας αναλύονται στην εισήγηση των ανωτέρω εκπαιδευτικών με τη συμμετοχή τους στην Επιμορφωτική Ημερίδα ΠΕ19 “Η πληροφορική στο σχολείο” υπό την επιστημονική εποπτεία και συντονισμό του Σχολικού Συμβούλου ΠΕ19 Σπυρίδωνα  Παπαδάκη στις 19 Ιουνίου 2013 στο Μεσολόγγι.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2013/06/18/%ce%b7%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%af%ce%b4%ce%b1-%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%af%ce%b1%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%bb%cf%8e%ce%bd-%cf%80%cf%81%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8e%ce%bd/