2ο Λύκειο Λάρισας – Παγκόσμια ημέρα ποίησης: Αφιέρωμα σε μελοποιημένα έργα Ελλήνων ποιητών. Πέμπτη 22:00 με 23:00

Το 2ο Λύκειο Λάρισας, την Πέμπτη 21 Μαρτίου, καλωσορίζει τον ερχομό της Άνοιξης μελωδικά!

Συμμετέχοντας στον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας ποίησης, οι μαθητές ετοίμασαν εκπομπή αφιερωμένη στην ελληνική μελοποιημένη ποίηση,  στον αγαπημένη μας ραδιοφωνική “συχνότητα”

Το ταξίδι ξεκινά από τον Ερωτόκριτο και το Σολωμό, περιδιαβαίνει τα σοκάκια της Αλεξάνδρειας του Καβάφη, συναντά το Βάρναλη, τιμά τους νομπελίστες Σεφέρη και Ελύτη, χαιρετίζει το Ρίτσο, τον υμνητή της Ρωμιοσύνης και πολλούς άλλους Έλληνες ποιητές που έγιναν γνωστοί στο ευρύ κοινό χάρη σε μεγάλους συνθέτες που μελοποίησαν στίχους τους.

Σας καλούμε να γίνετε συνταξιδιώτες στη μουσική αυτή περιήγηση και με ανοιξιάτικη διάθεση να συντονιστείτε μαζί μας την Πέμπτη 21 Μαρτίου από τις 22:00 έως τις 23:30

Επίσης οι δημιουργοί της εκπομπής θα σας περιμένουν στο chat για να συνομιλήσετε μαζί τους.

Την εκπομπή επιμελήθηκαν οι μαθητές/τριες: Γκίνη Γεωργία, Δημόκας Ευάγγελος, Βατζιά Κωνσταντίνα, Αθανασιάδης Φώτης & Γκάτα Σίσσυ.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/esrblog/2013/03/20/2%ce%bf-%ce%bb%cf%8d%ce%ba%ce%b5%ce%b9%ce%bf-%ce%bb%ce%ac%cf%81%ce%b9%cf%83%ce%b1%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%b3%ce%ba%cf%8c%cf%83%ce%bc%ce%b9%ce%b1-%ce%b7%ce%bc%ce%ad%cf%81%ce%b1-%cf%80%ce%bf%ce%af%ce%b7/

1 σχόλιο

• Παναγιώτα ESR στο 21 Μαρτίου 2013 στις 3:51 μμ

περιμένουμε με ανυπομονησία να ακούσουμε τη συνάντηση των αγαπημένων μας ποιητών με τους μουσικούς

Τα σχόλια έχουν απενεργοποιηθεί.