Ευτυχισμένο το 2017

Χρόνια πολλά, πολλές ευχές για  υγεία, ευτυχία, αισιοδοξία την καινούργια χρονιά.

neujahr

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευτυχισμένο το 2017

Advent, Advent (Χριστουγεννιάτικα έθιμα από τη Γερμανία)

Την Κυριακή, 13/12/15 ανάβουμε το τρίτο κεράκι στο Adventskranz (στεφάνι Advent), το πιο όμορφο έθιμο της περιόδου αυτής. Η περίοδος Advent είναι η περίοδος που περιμένουμε τα Χριστούγεννα, ουσιαστικά συμπίπτει με ολόκληρο το μήνα Δεκέμβρη και δίνει την ευκαιρία για γιορτές και γιορτινή ατμόσφαιρα για μεγαλύτερο διάστημα. Τα πιο σημαντικά έθιμα Advent είναι:

• Το Adventskranz είναι ένα χριστουγεννιάτικο στεφάνι με θέσεις για τέσσερα κεριά. Μετράμε 4 Κυριακές πριν τα Χριστούγεννα (μπορεί να είναι η πρώτη Κυριακή του Δεκέμβρη ή η τελευταία του Νοέμβρη) και ανάβουμε το πρώτο κεράκι. Όλη την εβδομάδα όταν μαζεύεται η οικογένεια στο σπίτι ανάβει ένα κερί στο στεφάνι. Την επόμενη Κυριακή το δεύτερο, το τρίτο, το τέταρτο. ΄Οταν ανάψουν και τα τέσσερα κεριά, έφτασαν τα Χριστούγεννα.
  • Το Adventskalender, χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο με 24 παραθυράκια, το καθένα από τα οποία κρύβει μια μικρή λιχουδιά, προορίζεται για τα παιδιά το τιμούν όμως δεόντως και οι μεγάλοι. Το κρεμάμε στο σπίτι τέλος Νοέμβρη και την 1η Δεκέμβρη ανοίγουμε το παραθυράκι νούμερο ένα, τρώμε τη λιχουδίτσα, την άλλη μέρα το νούμερο δύο και ούτω καθεξής. Όταν ανοίξουν και τα 24 παραθυράκια, έφτασαν τα Χριστούγεννα.

Τώρα που βρισκόμαστε τόσο κοντά σε αυτά και η διάθεση όλων αλλάζει παρά τα προβλήματα  ή τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζει ο καθένας, είναι όμορφο να μαθαίνουμε έθιμα και από τις άλλες χώρες, να ενημερώνουμε τους μαθητές, για τέτοια θέματα ενδιαφέρονται πραγματικά, και είτε τα υιοθετούμε και εμείς είτε όχι μας φτιάχνουν τη διάθεση, μας βγάζουν από την καθημερινότητα.

Adventsgesteck

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Advent, Advent (Χριστουγεννιάτικα έθιμα από τη Γερμανία)

Καλημέρα κόσμε!