ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ, ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ

Τη λένε νύμφη του Θερμαϊκού και πόλη του Αγίου Δημητρίου. Είναι η Θεσσαλονίκη, βρίσκεται στο βάθος του κόλπου του Θερμαϊκού και απλώνεται από τη θάλασσα ως τους γύρω λόφους, που είναι οι πρόποδες του Χορτιάτη.

ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Είναι χτισμένη αμφιθεατρικά γύρω από τον Λευκό της Πύργο και ο πλατύς θαλάσσιος ορίζοντάς της κλείνει από τον επιβλητικό όγκο του Ολύμπου. Δεν έχει βαρύ χειμώνα και τα καλοκαίρια της είναι δροσερά, χάρη στο θαλάσσιο μπάτη. Η Θεσσαλονίκη έχει ωραιότατες δύσεις ηλίου, κυρίως το φθινόπωρο.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ

Η πόλη ιδρύθηκε το 315 π.Χ. από τον Κάσσανδρο, στρατηγό του Μ. Αλεξάνδρου και άνδρα της ετεροθαλούς αδελφής του, Θεσσαλονίκης. Από κει και μετά ξεκινά μια λαμπρή ιστορία για την πόλη που στάθηκε σταυροδρόμι ενώνοντας διαφορετικούς πολιτισμούς, παραδόσεις και λαούς. Η Θεσσαλονίκη είναι η πιο πολυκατεστραμμένη πόλη της Ιστορίας. Καταστράφηκε συνολικά 7 φορές για να ξαναδημιουργηθεί, σαν τον Φοίνικα, άλλες τόσες από τις στάχτες της.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Αυτή η λαμπρή και μακρά ιστορία της αποδεικνύεται σήμερα από τους ανεκτίμητους αρχαιολογικούς της θησαυρούς. Πόλη μουσείο αποκάλεσαν την Θεσσαλονίκη οι ιστορικοί. Ξεκινώντας από τα τείχη που περιβάλλουν την πόλη, τα οποία πολλοί αρχαιολόγοι θεωρούν ότι είναι τόσο παλιά όσο και η ίδρυση της πόλεως από τον Κάσσανδρο, συνεχίζοντας με το Επταπύργιο ή πιο συγκεκριμένα το Γκιγκιρλή Κουλέ (Πύργος του δαχτυλιδιού) και τελειώνοντας με τον Λευκό Πύργο, ο οποίος είναι έργο Βενετών τεχνιτών μετά την κατάληψη της πόλεως από τους Τούρκους το 1430 μ.Χ. Η πόλη μεγαλούργησε κατά τους Βυζαντινούς χρόνους. Ήταν η πιο σημαντική πόλη του Βυζαντίου μετά την Κωνσταντινούπολη. Οι Βυζαντινοί χρονογράφοι χαρακτηρίζουν τη Θεσσαλονίκη σαν πόλη “πολυάνθρωπον”, “Θεοφύλακτον”, “κήπον μουσών και χαρίτων”, “βασιλεύουσα πόλιν” και “μαρμάρων γην”.

Η ΠΑΛΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Μετά από την τελευταία απελευθέρωσή της από τους Γερμανούς τον Οκτώβριο του 1944 η Θεσσαλονίκη άνθισε και δημιούργησε και πάλι τους δικούς της ρυθμούς καταφέρνοντας να αυτονομηθεί σε όλους τους τομείς των δραστηριοτήτων της και να δημιουργήσει παράδοση στην ήρεμη και ανέμελη ζωή καθώς επίσης στην ξέφρενη διαρκή διασκέδαση.

Θέατρα, καφενεία, ζαχαροπλαστεία, κινηματογράφοι, μπουάτ, αίθουσες συναυλιών και διαλέξεων προσφέρουν πλούσια και ποικίλη ψυχαγωγία. Οι ξένοι που την επισκέπτονται την ονομάζουν Δεύτερο Παρίσι. Όλος ο κόσμος πλέον γνωρίζει ότι οι νύχτες στη Θεσσαλονίκη είναι κάτι διαφορετικό. Η Θεσσαλονίκη είναι η πόλη που δεν κοιμάται ποτέ!!!

ΒΡΑΔΙΝΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

11 Δεκεμβρίου, “Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού”

Στο πλαίσιο εορτασμού της “Παγκόσμιας  Ημέρας των Δικαιωμάτων του Παιδιού” πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια μικρή εκδήλωση με ομιλήτρια την κ. Ευδοκία Σαρβάνη, η οποία με μία πολύ εύστοχη και καλά οργανωμένη παρουσίαση, βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν ποια είναι τα πραγματικά δικαιώματά τους.

Η διεθνής σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού

Κατόπιν, οι μαθητές της Γ’ τάξης, τις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης και των Εικαστικών, έφτιαξαν τη χάρτα και το λουλούδι των δικαιωμάτων των παιδιών και συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας (ακροστιχίδες, σταυρόλεξα, κρυπτόλεξα, αντιστοιχίσεις) που αναφέρονταν σε αυτό το θέμα.

Το δέντρο των δικαιωμάτων μας

Τα δικαιώματά μας

Η χάρτα των δικαιωμάτων του παιδιού

Δικαιώματα παιδιών