Η Ε' τάξη παρουσιάζει…

Δημοτικό σχολείο Ποσειδωνίας Σύρου

Καλωσήρθατε!

teacherΑυτό είναι ένα ιστολόγιο το οποίο φιλοξενεί δραστηριότητες των μαθητών και μαθητριών της Ε’ τάξης (τμήματα Ε1 και Ε2) του Δημοτικού σχολείου Ποσειδωνίας.

Το ιστολόγιο έχει περισσότερο τον χαρακτήρα του ψηφιακού ημερολογίου και δίνει την ευκαιρία στα παιδιά όχι μόνο να καταγράφουν τα θέματα με τα οποία ασχολούνται αλλά να έρθουν σε επαφή με το Διαδίκτυο “ανεβάζοντας” υλικό με έναν υπεύθυνο τρόπο συμβάλλοντας στη λογική της σωστής χρήσης του.

Τη σχολική χρονιά 2015-16 εμπλουτίσαμε το ιστολόγιο με άρθρα που αφορούσαν τη ρομποτική, τον προγραμματισμό, το μουσείο μέσων τηλεπικοινωνίας και τη γαλλική γλώσσα.

Τη σχολική χρονιά 2016-17 ξεκινούμε την αρθρογραφία μας με θέμα την ιστορία των υπολογιστικών μηχανών από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας.

Μαρία Ιωσηφίδου – εκπαιδευτικός των ΤΠΕ (Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών)

e-mail επικοινωνίας: miosifid@sch.gr

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Καλωσήρθατε!”

1. 5 Φεβρουαρίου, 2016 στις 19:53      Απάντηση Νίκος Έγραψε:

Η ρομποτική είναι πολύ ωραία.