Irini΄s blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

θρησκευτικά και πολυπολιτισμικότητα

Δεκ 20156

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο θρησκευτικά και πολυπολιτισμικότητα

Θρησκευτικά και πολυπολιτισμικότητα

Νοέ 201519

Θρησκευτικά και πολυπολιτισμικότητα

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θρησκευτικά και πολυπολιτισμικότητα

Η απειλή του φόβου πάνω από την Ευρώπη

Νοέ 201518
paris13-735×459

Μετά το τελευταίο τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι, δημιουργήθηκε ένας πολύ μεγάλος φόβος σε όλη την Ευρώπη από τη δράση φανατικών ισλαμιστών που απειλούν πολλά δυτικά κράτη με παρόμοια ή και μεγαλύτερα τρομοκρατικά χτυπήματα. Εκτός από τη δεδομένη καταδίκη τέτοιων ενεργειών, οι δυτικές κοινωνίες(κυβερνήσεις και πολίτες) πρέπει να αναγνωρίσουν και τις δικές τους ευθύνες για τη δημιουργία και τη γιγάντωση του φαινομένου της τρομοκρατίας. Η λύση δεν είναι περισσότεροι βομβαρδισμοί ή έναρξη χερσαίων επιχειρήσεων ή κλείσιμο των συνόρων, καθώς ο ΄΄εχθρός΄΄ βρίσκεται ήδη εντός πολλών ευρωπαικών χωρών. Η λύση βρίσκεται στη διάθεση των δυτικών κυβερνήσεων να εγκαταλείψουν τα όποια συμφέροντά τους στη Μέση Ανατολή, καθώς αυτά έχουν δημιουργήσει αυτή την ατελείωτη αναταραχή σε κράτη όπως η Συρία, το Ιράκ, το Αφγανιστάν κ.λπ.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η απειλή του φόβου πάνω από την Ευρώπη

Καλημέρα κόσμε!

Νοέ 20159